Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım
ONLINE GÖRÜŞME

Ortodonti Hakkında Merak Edilenler


İlgili Poliklinikler

Ağız ve Diş Sağlığı

Ortodontide, dudak ve çene bölgesindeki bozukları giderilmekte ve aynı zamanda da ağızdaki diş fazlalığı, dişlerin eğriliğinin giderilmesi gibi diş kemiklerinin nizami yerleşmesine yönelik tıbbı uygulamalar yapılmaktadır..

Ortodonti, ağız ve diş sağlığı bölümü birçok alt başlığı kapsayan, geniş ve önemli bir daldır.

Ortodonti, ağız ve diş sağlığı bölümünün uzmanlık alanına girmektedir. Ortodonti kelimesinin kökeni Yunanca'ya dayanmaktadır. Kelime anlamı olarak "düz diş" manasına gelen ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgünce yerleşmesi ve yüz bozuklarının giderilmesi, mevcut bozukların teşhis ve tedavi edilmesini kapsayan geniş, dikkat gerektiren oldukça önemli bir bölümdür. Ortodonti, anabilim dalı olmakla birlikte, diş hekimliği fakülteleri klinik bilimlerine bağlı olarak çalışmaktadır.

Ortodonti Hastaya Hangi Alanlarda Yardımcı Olur?

Bazı diş ve yüz bozuklukları doğuştan olabileceği gibi bazı vakalarsa sonradan gelişmektedir. Ortodonti bölümü de, dudak ve çene bölgesindeki bozukları gidermekte ve aynı zamanda da ağızdaki diş fazlalığı, dişlerin eğriliğinin giderilmesi gibi diş kemiklerinin nizami yerleşmesine yönelik tıbbı uygulamalar yapılmaktadır.

Ortodonti bölümü kendi içinde ikiye ayrılmaktadır;
Hareketli Ortodontik Tedavi : Kalıcı dişlere alan sağlamak, basit maloklüzyonları düzeltmek ve kötü alışkanlıklar, anormal yutkunma gibi etkenlerden oluşabilecek durumları önlemek amacıyla hareketli aygıtların kullandığı tedavi alanıdır.
Sabit Ortodonti Tedavisi : Braketler ve braketlerin içinden geçen, dişlerin üzerine yapıştırılan ve tedavi süresince çıkarılmayan tellerle yapılan tedavi şeklidir. Diş etleri ve dişleri sağlıklı olan her bireye sabit ortodonti tedavisi uygulanmaktadır.

Ortodontide Tedavi Süreci

Ortodonti tedavilerinde, doktor muayenesinin ardından tedavi yöntemi ve süresi belirlenmektedir. Hastanın her şeyden önce ağız sağlığına kavuşması hedeflenmektedir. Dişlerdeki yapısal bozukluklar giderilmekte, damak dudak yarıklı doğan bebeklerin tedavisinde cerrahi müdahale yapılmaktadır.

Ortodonti tedavisi sadece estetik dişlere sahip olmak amacıyla yapılmamaktadır. Ortodonti, çarpık dişleri düzelterek hem daha iyi bir görünüm sağlamakta hem de çarpık dişlerin temizlenme sorununun önüne geçmektedir. Çarpık dişlere bakım uygulamak oldukça zordur. Ancak ortodonti tedavisinin ardından, hasta diş temizliğini kolaylıkla yapabilmektedir.

Ortodonti tedavisi kalıtsal ve sonradan gelişen diş, çene ve ağız hastalıklarının tedavisine verilen isimdir.


Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.
İçeriğimiz daha önce 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
06 Ocak 2016 Çarşamba - 13:33