Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

C-14 Üre Nefes Testi


C-14 Üre Nefes Testi Nedir?

C-14 Üre Nefes Testi, Helikobakter Pilori ekfeksiyonunun tespit edilmesine yarayan basit ve güvenilir bir testtir. Mide veya onikiparmak bağırsağı mukozasında yerleşerek çoğalan Helikobakter Pilori enfeksiyonu tanısı yaklaşık 15 dakika süren bu testle anlaşılmaktadır.

  • Helikobakter Pilori tanısını doğru koyabilmek, mide ve onikiparmak bağırsağı hastalıklarının tedavisinde ilk basamaktır ve tedaviye yön vermede en önemli dönüm noktasıdır.
  • Bu test ile, Helikobakter Pilori varlğı tespit edilmektedir.

C-14 Üre Nefes Testi Nasıl Yapılır?

Hastaya, C-14 izotopu ile işaretlenmiş üre kapsülü bir miktar su ile içirilir. 10 dakika sonra hasta, üre nefes testi kitine üfledikten sonra ölçüm yapılır.

C-14 Üre Nefes Testini Ne Zaman Yapmak Gerekir?

En az 4 saat öncesine kadar, hasta ağızdan hiçbir şey almamalıdır. Testin doğru sonuç verebilmesi için, hasta son üç hafta içinde antibiyotik, son 1 hafta içinde mide ilacı (proton pompa baskılayıcıları, bizmut preparatları) kullanmamış olmalı ve tedavinin takibi amacıyla test uygulanacaksa, test tedavi bitiminden 6 hafta sonra yapılmalıdır.

Helikobakter Pilori Nedir?

Helikobakter Pilori, mide ve mukozasında yerleşerek kronik gastrit, peptik ülser, mide kanseri ve MALT lenfoma gibi bir takım hastalıkların gelişmesinde rol oynayan bir bakteri türüdür.

Bilgilendirme amaçlıdır.