Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım

Endoskopi Tanı Laboratuvarı


Endoskopi Nedir?

Uç kısmında ışıklı mikro kamera bulunan, yönlendirilebilir, fleksible (esnek), ince ve yumuşak bir cihazla içi boş olan organların büyütme yöntemi ile görüntülenmesi işlemine endoskopi denir.

Bu yöntemle birlikte doktorlar tanı koymakta ve gerekli olduğu durumlarda hastadan biyopsi almaktadır. Aynı zamanda tedavi sürecinin de başlandığı Endoskopi işlemi, Gastroskopi, Rektoskopi, Rektosigmoidoskopi ve Kolonoskopinin ortak adıdır.

Ağızdan itibaren, yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağın incelenmesine Gastroskopi, anüsten itibaren rektum bölgesinin incelenmesine Rektoskopi, anüsten sigmoid kolona kadar olan bilgenin incelenme işine Rekosigmoidoskopi, anüsten başlayarak kalın bağırsağın tamamı ve ince bağırsağın son kısmına kadar olan bölgenin incelenmesine Kolonoskopi denir.

Ne Zaman Endoskopi Yaptırmalıyım? Endoskopi (Gastroskopi - Kolonoskopi) Yaptırmam Gerekli Mi?     

Aile geçmişinizde Mide - Kolon ( Bağırsağın) Kanseri varsa veya
                   
AŞAĞIDAKİ ŞİKAYETLERİNİZ MEVCUTSA 
               
     
Ağzınıza acı su geliyorsa, yutma güçlüğünüz, iştah kaybınız, kanlı dışkılamanız, kilo kaybınız, karnınızda şişkinlik, hazımsızlık, gaz, isal – kabızlık atakları, dışkılama alışkanlığınızda değişiklik, karın bölgesinde ele gelen kitle, karın ağrısı – bulantı – kusma, dışkı çapında değişiklik, dışkısı varmış hissi gibi şikayetlerden bir yada bir kaçı varsa veya bunlardan hiç biri yoksa da 40 – 45 yaş aralığında mide ve bağırsakların kontrolü için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. 

Şikayetlerinize göre endoskopi (gastroskopi – kolonoskopi ) işlemlerini yaptırmalısınız.

İşlem sonrasında problem varsa gerekli operasyonla tedavisi yapılarak sağlığımıza kavuşmamız, problem yoksa dönemsel kontrollerle  yaşamamızın geri kalan kısmını hastalıktan uzak yaşamalıyız.