Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım

Harmony XL PRO (Leke Tedavisi)


Harmony XL ProLeke tedavilerinde yaygın olarak tercih edilen Harmony XP Pro Lifemed Dermatoloji Kliniğinde!

Harmony XL Pro cihazı, fotorejuvenasyon tedavisi amacıyla kullanılmaktadır.

Peki fotorejuvenasyon nedir?

Işık kaynağı kullanımında IPL lazer teknolojisinin (yoğun atımlı ışık) uygulanması olarak bilinen fotorejuvenasyon ile kan damarları içerisindeki hemoglobin, lekenin içerisinde yer alan melanin pigmenti gibi hasarlı bölgelerde emilim gerçekleşir. Bu sayede melanin pigmentlerinde ve damar hasarında gözle görülür ölçüde azalma meydana gelir.

Fotorejuvenasyonun etkileri nelerdir?

Kollajen ve elastin, cildimizin orta tabakasında yer alan parlaklık, tazelik ve canlılık sağlayan proteinlerin başında gelir. Zamanla azalan kollajen ve elastin salınımı cildin parlaklığını ortadan kaldırarak mat ve kimi yerlerde sarkmaların oluştuğu bir görünümü meydana getirir. Fotorejuvenasyonun işlemi cildin yalnızca orta tabakasına gönderilen ışık sayesinde kollajen ve elastin salgılamasına yardımcı olması, bu sayede yaraların iyileştirilmesine, cildin onarılmasına imkan tanıması şeklinde tanımlanmaktadır.

Ne tip lekelerin tedavisinde uygulanır?

  • Güneş lekesi
  • Yaşlılık lekesi
  • Göğüs üzeri, yüz, elde kahverengi lekeler
  • Yüzdeki kırmızı lekeler
  • Kızarıklık lekeleri

gibi bir çok lekenin tedavisinde uygulanan Harmony XL Pro, kollajen artışının gerçekleştiği durumlarda da tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Uygulama kaç seans sürer?

Tedavi, hastanın karşılaştığı problemin şiddetine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı hastalarda 15 gün veya 1 aylık aralıklarla ortalama 3 ile 6 seans arasında uygulama yapılmaktadır. Özellikle leke tedavisi için ilerleyen süreçlerde olası bir düzelmenin fark edildiği durumlarda seans sayısı da arttırılabilmektedir.

İşlem acı verir mi?

Uygulamanın hazırlanma aşamasında bölgenin sterilizasyon işlemi gerçekleştirilir ve bir jel sürülür. Hastanın göz sağlığını korumak için bir gözlük takılmasının ardından işleme başlangıç yapılır. Hissedilen acı, bir lastiğin deriye çarpması şeklinde tarif edilebilir; işlem jelin temizlenmesi ve yatıştırıcı krem ile güneş koruyucu kremin sürülmesi ile sona erer. Bazı hastalarda şişlik veya kızarıklık gibi durumlarda buz tedavisi uygulanabilmektedir. Kapatıcı sürülmesi de kızarıklığın görülmemesi için etkili olmaktadır.

İşlem sonrası nasıl bir görünüm oluşur?Harmony XL Pro

Harmony XL Pro, leke tedavisi için kullanılan oldukça etkili bir yöntemdir.
Uygulamanın ardından tedavinin gerçekleştirildiği bölgede birkaç günlük kızarıklıklar oluşabilir. Bazı hastalarda damarların geçtiği alanlarda morarma da meydana gelebilir ancak 15 gün gibi bir sürede tamamen iyileşme söz konusudur. Kapatıcı kullanımı haricinde morarma ve kızarıklık için doktor tarafından önerilen bazı kremler de tercih edilebilir. İşlem sonrasındaki bir haftalık süreçte lekelerde koyulaşma izlenebilir.

Leke tedavisinin etkisi ne kadar sürer?

Tedavinin etkili olabilmesi için kişinin güneşe doğrudan maruz kalmaması, solaryuma girmemesi veya güneşleneceği sırada krem kullanması alınabilecek önlemlerin başında gelmektedir. Genellikle yazın artan bu tip şikayetlerde hasta bir sonraki yıl yeniden gelerek tedaviye başlayabilmektedir. Uygulama sonrası herhangi bir komplikasyon meydana gelmeden hasta günlük yaşantısına kolaylıkla devam edebilmektedir.