Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım

Kılcal Damar Tedavisi (Nd; Yağ Lazer)


Damar genişlemesi tüm vücutta görülebilecegi gibi en sık bacaklarda ve yüzde karşımıza çıkmaktadır.. 
gunes isinlari, Genetik faktörler, uzun süre ayakta kalmak, gebelik damar yapısında bozulmaya ve genişlemesine neden olabilir.  

Damar genişlemesi kozmetik sorun yaratmanın yanı sıra yürüme veya ayakta durma esnasında ağrıya neden olabilirler.

Damar genişlemesinin tedavisinde KTP lazer, Nd-Yag  lazer, PDLazer ve IPL kullanılabilir. Önemli olan damarın genişliği ve derinliğine göre uygun doz ve atım süresini ayarlayabilmektir. Lazer tedavisi ile özellikle yüzeyel damarların (1-2 mm derinlik, <2mm çap) tedavisi başarılı olmaktadır. Etkinliğin uzun süreli olmasını sağlamak için yüzeyel damarları besleyen derin yerleşimli damarların da tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Lazer ile damar tedavisi esnasında ağrı hissedilebilir, işlemden hemen sonra ağrı hissi kaybolmaktadır. İşlem sonrası tedavi uygulanan bölgede kızarıklık, şişlik, su toplama ve kabuklanma görülebilir. Skleroterapinin aksine işlem sonrası kahverengi leke görülmesi çok nadirdir, alerjik reaksiyon riski bulunmamaktadır. Tedavi sonrası iyileşme yaklaşık 3 hafta içerisinde gercekleşir. Seans sayısı kişiden kişiye değişmekle birlikte 2 seans  genellikle yeterli olmaktadır. Seanslar arasındaki süre en az 4 hafta olmalıdır. Damarların tamamen kaybolması ise aylar içerisinde gercekleşmektedir.

Lazer ile damar tedavisi skleroterapi uygulamasını iğne korkusu nedeni ile yaptırmak istemeyen, yüzeyel damarları yoğun olan, skleroterapi ile düzelmeyen damarların tedavisinde uygulanabilen etkili, güvenli bir tedavi yöntemidir.