Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Koroner BT Anjiyografi 128 Slice


Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp ve damar hastalıklarından ölüm ve ölüme yol açan hastalıklar ilk sıralarda yer almaktadır. Sonradan oluşan kalp hastalıklarının en sık nedenlerinden birisi, kalbi besleyen kan damarlarının damar sertliği gelişmesi nedeniyle tıkanmasıdır. Kalp damarlarının tıkanması ya da ciddi oranda daralması sonucu kalp kasına yeterli kan gidememekte, kalp kası oksijensiz kalmakta ve kalp krizi oluşmaktadır. Kalp damar hastalıklarından ölen hastaların üçte biri hiçbir işaret olmadan, ilk belirtisi olan kalp krizi ile kaybedilmektedir. Hareketsiz ve stresli hayat tarzı, beslenme alışkanlıklarında değişiklikler son yıllarda koroner arter hastalıklarının görülme oranını daha da artırmıştır.

Kalbimiz vücudumuzda kan pompalayan, gerekli olan malzemeleri doku ve organlarımıza ulaştıran ve vücutta işe yaramayan atıkların alternatif yollar ile uzaklaştırmasına yardım eden hayatsal bir organımızdır. Kalp hastalıkları yaş ile birlikte daha farklı şekillerde kendisini göstermektedir. Sigara içmek, kan lipidlerinin (kolesterol, trigliserid) düzensiz olması, diyabet, obezite, 65 yaşını geçmiş olmak risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Kalp hastalığının kendisini göstermesi için hastalığın kapınızı çalmasını beklemeyin. Çünkü kalp hastalığının şakası yoktur ve giden kalp kası kitlesinin yerine yenisi gelmemektedir. Erken teşhis kalbe bağlı ölümlerde %50 oranında koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınmasına imkan sağlamaktadır.
Kardiyolojik Check-up yaptırmak, kalp hastalıkları ve kalpten ani ölümlere karşı tedbir almak için erken teşhis sağlaması açısından çok önemlidir.

Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.

Çekimden sonra 2 gün içerisinde alınabilmektedir.

PET/CT 128 SLICE Cihazı İle Yapılmaktadır.

Klasik yöntem ile anjiografi en yaygın şekli ile kasık atar damarından, kateter yardımı ile (arter) girilerek damar içine kontrast madde verilerek yapılmaktadır. İşlem hasta hazırlığı ile birlikte yaklaşık olarak ortalama 45-60 dakika sürer. İşlem sonrası en az 4-8 saat yatak istirahati ve giriş yapılan damar düzeyine kompresyon (el, kum torbası vb. gereçler ile baskı uygulanması) gereklidir. Genel uygulamada en az 24 saat hastanede kalması gerekmektedir.

Klasik kateter anjiyografi yapılan hastaların önemli bir kısmında normal sonuçlar rapor edilmektedir. Kalp damarlarının görüntülenmesi esnasında tetkike dahil olan kesimlerde, aort (anevrizma gibi anormal genişleme durumları), pulmoner arter lümenleri, akciğerler, karaciğer ve böbrek üstü bezi gibi yapılar, kemik yapılarda değerlendirilir.

Bu sistemlerden kaynaklanan bir takım patolojilerde aynı seansta aydınlatılmış olur. Bu nedenle atar damara girerek işlem yapmanın ve hastanede kalışa bağlı bir takım problemlerin riskini almak yerine Kardiyak BT Anjiyografi yapılması gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Diğer tomografi incelemelerinde de kullanılan, damarların x-ışını altında görüntülenmesini sağlayan damar yolu ile verilen ilaçtır.

Yüksek risk faktörü taşıyan tüm hastalara, Kardiyak BT Anjiyografi Yapılmalıdır;

 • Kalp krizi geçirme riski taşıyanlar
 • Ailede kalp hastalığı olduğu bilinenler
 • Koroner stent uygulanan veya koroner bypass geçirenler
 • Stresli ve hareketsiz hayat tarzına sahip olanlar
 • Tipik olmayan göğüs ağrısı olanlar
 • Kalbi besleyen damarlarda doğuştan yapısal bozukluğu olanlar
 • Şüpheli efor testi olanlar
 • 40 yaş üstü erkekler ve menapoz sonrası kadınlar
 • Kolesterol yüksekliği olanlar
 • Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı olanlar
 • Obezite olanlar
 • Sigara Kullananlar

Bu yöntemle kalp damarlarınızın görüntülenmesi, laboratuvar tetkikleri gerektirmemektedir. Damardan verilen bir kontrast madde sayesinde de üç boyutlu görüntüleme sağlayan geliştirilmiş program ile hastanın değerlendirmeye alınacak olan koroner damarlarının farklı açılardan görüntüleri alınmaktadır. Tıkalı damar veya daralma olan bir damar olup olmadığı kontrol edilerek bir tıkanıklık saptanması durumunda ise tedavi yöntemi uzman doktorlar ile programlanmaktadır.

Kalp damarlarında meydana gelebilecek hastalıkların katetersiz olarak 3 boyutlu olarak görüntülenmesidir. BT yalnızca damar lümenini değil damar duvarını da gösterebilen ve plak karakterizasyonu yapabilen ilk noninvazif görüntüleme metodudur. Kardiyak BT Anjiyografi 128 Slice (Sanal Anjiyo) ile kalp damarlarınızı bir nefes tutumu kadar kısa bir sürede kontrol ettirebilirsiniz.

 • Nativ Koroner Arterlerin görüntülenmesi
 • By-pass greft patensisinin değerlendirilmesi
 • Stent açıklığının değerlendirilmesi