Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım

Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları


Sindirim sistemi, ağızla başlayarak, alınan besinlerin sindirilmesi ve boşaltılması işlemleri boyunca, anüsle sona eren organlar bütününü ifade eder. Sindirim sistemi hastalıkları dendiğinde, öncelikle mide ve bağırsak hastalıkları düşünülmesine karşın, sisteme dahil olan organların tümü bu grupta incelenmelidir. Sindirim sistemi hastalıkları öncelikle beslenme alışkanlıklarına bağlı olmakla beraber, çevresel ve genetik faktörlere de bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hastalığın oluştuğu organ ya da sistemle ilgili olarak, hastalığın şiddeti ve tedavi seyri değişir.

Ağız Hastalıkları: Sindirim sisteminin ilk aşaması oluşturan ağız bölgesinde en sık rastlanan hastalıklar, diş çürümeleri, diş eti problemleridir. Bu problemler, hastanın beslenme alışkanlıklarında doğrudan değişimlere neden olarak, sindirim sisteminin diğer organlarında da sorunlara yol açabilir. Bu haliyle ağız hastalıklarının tedavisi son derece önemlidir. Soruna bağlı olarak ağızdan ilaç tedavisi ya da cerrahi operasyonlarla tedavi sürdürülebilir.

Mide Hastalıkları: Mide, sindirim sisteminin en önemli bölümlerinden biri olarak, kişinin yaşam konforunu doğrudan etkileyebilmektedir. Midede ortaya çıkan sorunlar, kişinin beslenme ve günlük yaşam alışkanlıklarını büyük ölçüde değişime zorlayabilir. Sık karşılaşılan mide hastalıkları, dispepsi, gastrit ve ülserdir.

Dispepsi, yani hazımsızlık, yemekten sonra midede şişkinlik haliyle ilişkili, bulantı, ağrı, gerginlik hissidir. Psikolojik sebeplere, yeme alışkanlıklarına ya da başka bir hastalığa bağlı olarak görülebilir. Sebep olan farklı bir hastalık yoksa cerrahi bir müdahale gerekmez. Çoğunlukla, psikonöroz yaşayan kişilerde görülür.

Gastitit, mide dokusunun zarar görmesi neticesinde, midede yanma, bulantı, kusma, anoreksi gibi semptomlarla ortaya çıkar. Asitli ve yoğun içeceklerin çok tüketilmesine, bakteriyel ya da viral enfeksiyonlara, alerjik tepkilere bağlı olarak görülebilir. Doğru tedavi uygulandığında hızlı iyileşme sağlanabilir.

Bağırsak Hastalıkları: En sık karşılaşılan bağırsak hastalıkları, kabızlık ve diyaredir. Sindirim sisteminin son aşamasında meydana gelen bu hastalıklar, kişinin günlük yaşam işlevlerini olumsuz etkilediği gibi, birçok dolaylı probleme de yol açabilmektedir.

Kabızlık, kullanılan tedavilerin yan etkileri, bağırsak tembelliği, yanlış beslenme alışkanlıkları gibi metabolik işlevlerle birlikte; kanser, bakteriyel ya da viral sorunlara bağlı olarak da gelişebilir. Doğru zamanda tedaviye başlanması halinde, ağızdan alınan ilaçlar ve doğru bir diyetle tedavi edilebilir.

Diyare, yani ishal, sıklıkla besin zehirlenmesine bağlı olarak görülür. Psikolojik sorunlar, viral ya da bakteriyel problemler de ishale sebep olabilir. Vücuttaki su dengesinin sağlanabilmesi önemlidir. Tedaviye hemen başlanmalı, etkili bir diyet uygulanmalıdır.