Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım

Stereotaksik Vakum Yardımlı Meme Biyopsisi


Mamografi rehberliğinde stereotaksik vakum yardımlı meme biyopsisi memede sadece mamografi ile görüntülenebilen mikrokalsifikasyon, yapısal distorsiyon veya küçük kitleler gibi şüpheli oluşumların yerini X ışını kullanarak doğru bir şekilde belirleyip, bu oluşumların histopatolojik tanısına olanak sağlayan doku örnekleme tekniğidir. Kesici iğne (tru-cut) biyopsilerine göre daha kalın iğneler kullanıldığı ve vakum tekniği ile doku iğnenin içine çekildiği için daha fazla doku temin edilir. Bu yolla patoloji açısından tanı değeri daha yüksek bir materyele ulaşılmış olur.Vakumlu biyopsiler ile bazen lezyonun tamamı da çıkarılabilir.

Mamografi rehberliğinde stereotaksik vakum yardımlı meme biyopsisi açık (cerrahi) biyopsi ile karşılaştırıldığında daha az invaziv, daha hızlı ve daha ucuz bir yöntemdir. İyileşme ve günlük hayata dönme süresi oldukça hızlıdır.

Tüm girişimsel işlemlerde olduğu gibi vakum yardımlı meme biyosisinde de az da olsa enfeksiyon riski vardır. İşlem sırasında kanama riski de olduğundan işlemden 3 gün önce hasta aspirin veya herhangi bir kan sulandırıcı kullanıyor ise kesmesi önerilir.İşlem sonrası hafif bir ağrı olabilir.

Mamografi rehberliğinde stereotaksik vakum yardımlı meme biyopsisi sadece mamografi ile görüntülenebilen şüpheli bulguların tanısı için kullanılan en gelişmiş ve en seçkin doku örnekleme tekniğidir.

Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 0850 222 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.