Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Stereotaksik Vakum Yardımlı Meme Biyopsisi


Stereotaksik Vakum Yardımlı Meme Biyopsisi Nedir?

Mamografi rehberliğinde stereotaksik vakum yardımlı meme biyopsisi memede sadece mamografi ile görüntülenebilen mikrokalsifikasyon, yapısal distorsiyon veya küçük kitleler gibi şüpheli oluşumların yerini X ışını kullanarak doğru bir şekilde belirleyip, bu oluşumların histopatolojik tanısına olanak sağlayan doku örnekleme tekniğidir. Kesici iğne (tru-cut) biyopsilerine göre daha kalın iğneler kullanıldığı ve vakum tekniği ile doku iğnenin içine çekildiği için daha fazla doku temin edilir. Vakumlu biyopsiler ile bazen lezyonun tamamı da çıkarılabilir.

Tüm girişimsel işlemlerde olduğu gibi vakum yardımlı meme biyosisinde de az da olsa enfeksiyon riski vardır. İşlem sırasında kanama riski de olduğundan işlemden 3 gün önce hasta aspirin veya herhangi bir kan sulandırıcı kullanıyor ise kesmesi önerilir.İşlem sonrası hafif bir ağrı olabilir.

Mamografi rehberliğinde stereotaksik vakum yardımlı meme biyopsisi sadece mamografi ile görüntülenebilen şüpheli bulguların tanısı için kullanılan ebir örnekleme tekniğidir.

Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.