Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım

Stereotaksik Vakumlu Meme Biyopsi Nedir?


Stereotaksik Vakum Yardımlı Meme Biyopsisi Nedir?

Yalnızca mikroskopla görülebilen meme mikrokalsifikasyonları, küçük kitleler veya parankimal distorsiyonların mamografi rehberliğinde, X ışınları yardımıyla yer tespitinin yapıldığı ve histopatolojik tanıda doku örnekleme tekniğinin kullanıldığı radyolojik işlem stereotaksik vakum yardımlı meme biyopsisi nedir sorusunun yanıtıdır. Standart biyopsi işlemlerine göre daha kalın uçlu iğneler ile yapılan bu işlemde vakum tekniği kullanılmaktadır. Bu sayede iğneye çekilen doku miktarı artar ve patolojideki tanı aşamasında daha kesin sonuçlar alınır. Vakum yardımlı meme biyopsi işleminde kimi zaman lezyonların tamamının çıkarılması da mümkün olabilmektedir.

Stereotaksik Vakum Yardımlı Meme Biyopsisi
Stereotaksik Vakum Yardımlı Meme Biyopsisinin Avantajları

  • Ultrason ile görünmeyen, yalnızca mamografi ile görüntülenebilen kitlelerin değerlendirilmesini sağlayan invaziv bir işlemdir.
  • Cerrahi (açık) biyopsiye göre daha hızlı sonuç elde etmek mümkündür.
  • İyileşme süreci kısadır.
  • Cerrahi biyopsiye göre daha ucuzdur.
  • Vakum yardımlı olması bakımından elde edilen sonuçlar daha kesin bir nitelik taşır.

Stereotaksik Vakum Yardımlı Meme Biyopsisi Nasıl Uygulanır?

Hastanın işlem için hazır hale getirilmesinden sonra uygulamada kullanılan vakum dokuyu prob içerisindeki yer alan boşluğa çeker ve meme dokusu üzerinden dönen bazı kesici parçalar ayrıştırılır. Bu işlem sırasında iğne biyopsi alanından çıkarılmadan toplanan materyalin haznesinde biriktirilir ve bir defada birden çok doku örneği elde edilmiş olur.

Stereotaksik vakum yardımlı meme biyopsisi hakkında daha fazla bilgi almak için 0850 222 54 33 çağrı merkezimizle iletişime geçebilir veya sizi arayalım formu üzerinden bilgilerinizi iletebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.


Stereotaksik Vakumlu Meme Biyopsi Nedir? İle İlgili Yazılar