Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım

Tüm Vücut MR Check Up


Tüm vücut MR Check-up nedir?

Vücutta belirli bir boyuta ulaşan kanser türlerinin varlığının saptanması ve kanser haricinde de bir çok hastalığın erken süreçte tespit edilmesini sağlayan tüm vücut MR, baş bölgesinden ayak parmaklarına kadar yapılan tarama işlemidir. Klasik tarama metotlarının yoğunlaştığı bölgeler haricinde pek çok bölgenin incelenebilmesini sağlayan, erken tanı amacıyla kullanılan bu yöntem herhangi bir yan etki içermemekte, vücuda radyasyon veya kontrast madde verilmeden uygulanmaktadır.

Tüm vücut MR çekimi hangi bölgeler ve hangi organlar üzerine yapılır?

Beyinden başlayarak boyun, akciğer, karaciğer, pankreas, böbrekler, böbrek üstü bezi, mesane ve karın içindeki organlar, kemikler, kaslar ve bayanlarda rahim ve yumurtalıkların tarandığı tüm vücut MR kapsamlı bir incelemedir.

Çekim süresi ne kadardır?

Tüm bölgeler üzerinde detaylı incelemenin yapıldığı tüm vücut MR çekimi ortalama 120 dakika sürmektedir.

Hangi hastalıkların tespiti için tüm vücut MR çekimi yapılır?

Genellikle tümör ve türevlerinde kullanılan bir yöntemdir. Özellikle böbrek, mide, ince bağırsak, kolon, tiroid, rahim ve rahim ağzı tümörleri belirli bir büyüklüğe ulaşması halinde tüm vücut MR çekimi istenebilmektedir. Fıtıklaşmalar, omurga problemleri, disk dejenerasyonlarında da tüm vücut MR çekimi yapılmaktadır.

Kimler tüm vücut MR çekimi yaptıramaz?

Kalp pili, metalik implant veya stent takılmış kişilere tüm vücut MR çekimi yapılamamaktadır. Gebeliğin ilk üç ayı için de uygun bir çekim yöntemi değildir. Bunun haricinde, cihazda hareket etmeden durabilen her hastaya tüm vücut MR çekimi yapılabilmektedir.

Tüm Vücut MR Check Up hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz?

Bilgilendirme amaçlıdır.