Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Tüm Vücut MR Check Up


Tüm vücut MR Check-up nedir?

Tüm vücudun MR eşliğinde (radyasyon olmadan) taranarak hastalıklara ön tanı koymak ayrıca kanserli hastalıkların belirlenmesi metastatik yayılımının tespitinde kullanılan tarama işlemidir. Klasik tarama metotlarının yoğunlaştığı bölgeler haricinde pek çok bölgenin incelenebilmesini sağlayan, erken tanı amacıyla kullanılan bu yöntem herhangi bir yan etki içermemektedir.

Tüm vücut MR çekimi hangi bölgeler ve hangi organlar üzerine yapılır?

Beyinden başlayarak boyun, akciğer, karaciğer, pankreas, böbrekler, böbrek üstü bezi, mesane ve karın içindeki organlar, kemikler, kaslar ve bayanlarda rahim ve yumurtalıkların tarandığı tüm vücut MR kapsamlı bir incelemedir.

Çekim süresi ne kadardır?

Tüm bölgeler üzerinde detaylı incelemenin yapıldığı tüm vücut MR çekimi ortalama 60 dakika sürmektedir.

Hangi hastalıkların tespiti için tüm vücut MR çekimi yapılır?

Daha çok tümör yayılımının tespitinde kullanılan bir yöntemdir. Özellikle böbrek, mide, ince bağırsak, kolon, tiroid, rahim ve rahim ağzı tümörleri belirli bir büyüklüğe ulaşması halinde tüm vücut MR çekimi istenebilmektedir. Ayrıca diğer hastalıklardan, fıtıklaşmalar, omurga problemleri, disk dejenerasyonlarında da tüm vücut MR çekimi yapılmaktadır.

Kimler tüm vücut MR çekimi yaptıramaz?

Kalp pili ve metalik kalp kapağı takılmış kişilere tüm vücut MR çekimi yapılamamaktadır. Gebeliğin ilk üç ayı için de uygun bir çekim yöntemi değildir. Bunun haricinde, cihazda hareket etmeden durabilen her hastaya tüm vücut MR çekimi yapılabilmektedir.

Bilgilendirme amaçlıdır.