Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım

Varis Hastalığı


Sıkça karşımıza çıkan ve birçok kişide görülebilen varis hastalığı kısaca anlatıldığında damarlarda oluşan genişleme sorunudur. Bu hastalık çoğunlukla 50 yaş ve üzeri kişilerde meydana gelmektedir. Çoğunlukla bacaklarda meydana gelen varis kılcal damar genişlemesi ve toplardamar genişlemesi olarak iki grupta incelenir. Toplardamarda meydana gelen genişlemenin sebebi kapakçık bozulmaları iken kılcal damarlardaki genişlemenin sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Kapakçık bozulmalarına bağlı varis neden oluşur?

Toplardamarda varis oluşturan kapakçıklar birçok sebebe bağlı olarak bozulabilir. Uzun süre ayakta kalmak, hareketsizlik, gebelik, fazla kilo problemi varisi oluşturduğu gibi aynı zamanda ilerleyen yaşlar, genetik faktörler ve menopoz da kapakçıklarda bozulmalara bağlı olarak varisi oluşturabilmektedir.

Varis belirtileri nelerdir?

1) Kaşıntı: Varis hastalığı bacaklarda kaşıntı olarak kendini gösteren bir hastalıktır. Varis oluşumunun ilk anlarında itibaren bacaklarda şiddetli kaşıntılar boy gösterir.

2) Damar genişlemesi: Varis oluşumu kısaca damar genişlemesidir. Bu sebeple hastalık oluşurken damarlardaki gelişmeler gözle görülür şekildedir. Özellikle uzun süre ayakta durduktan sonra bacaklarda varis görünümü meydana çıkmaktadır.

3) Ağrı: Varis hastalığı kendini ağrıyla da belli eder. Şiddetli bacak ağrıları, bacaklarda meydana gelen sızlamalar ve yanma hissi varis belirtileri arasındadır. Varis ağrıları çoğunlukla diz altı kısmında kendini hissettirmektedir.

4) Damarlarda normal dışı görünüm: Özellikle bacaklarda normalden daha farklı bir görünüm varsa bu varise işaret olabilmektedir. Varisin derecesine göre görünümde de anormallikler olabilmektedir.

5) Renk değişimi: Varis ilerledikçe cilt renginde değişim gözlenebilir. Varisin ilerlemesiyle birlikte ciltte daha koyu bir renk alır.

6) Sertleşme: Cilt rengiyle doğru orantılı olan sertleşme de varis ilerledikçe meydana gelen bir belirtidir. Özellikle bacakların arka bölümünde varise bağlı sertleşmeler meydana gelebilir.

7) Kramp: Varis oluşumu özellikle bacaklarda kramplara neden olabilmektedir.

8) Bacak yaraları: Varis ülseri olarak da adlandırılan bu yaralar varislerin son aşamasıdır. Burada damarlar çok fazla genişler, çatlar ve kanamalar oluşur. Cildin çürümesine neden olabilecek varis ülseri yürümeyi de zorlaştırabilir. Varisin ülsere dönüşmemesi için varis belirtileri gördüğünüz anda doktora başvurmalısınız.

 Varis tedavi edilir?

Varis tedavisi için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktor muayenesi sonucunda en etkili tedavi doktorunuz tarafından size önerilir. Çoğunlukla ameliyatsız olarak tedavi edilebilen varis, hastalığın durumuna göre lazer tedavisi, radyo frekans, köpük tedavisi yöntemleriyle de tedavi edilmektedir. Çok şiddetli varis hastalıklarında zaman zaman ameliyata da başvurulmaktadır.