Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Bir Bebeğin İlk 12 Ayı


Normal koşullara sahip olduğunuzu düşünürsek bebeğiniz ile 9 aylık uzun bir süreci geride bıraktınız.

Normal koşullara sahip olduğunuzu düşünürsek bebeğiniz ile 9 aylık uzun bir süreci geride bıraktınız. Bu yorucu ve uzun süreç doğası gereği sizde büyük değişimlere yol açtı. Fakat sonunda başardınız ve ebeveyn olmanın uygulamalı öğrenme sürecine başlamak üzeresiniz. Peki, bebeğiniz ilk haftadan dünya üzerinde geçirdiği bir yıl içinde ne gibi değişimlere uğrayacak? Bu yazıda sizin için bunları toparlayacağız.

1.AY
Yeni doğan bebeğiniz doğduğu ortama fazlasıyla yabancı. Başlarda günün neredeyse 20 saatini uyuyarak geçiriyor ve bu 20 saat içerisinde 2 veya 3 saat aralıklarla beslenmeye ihtiyaç duyuyor. Anne sütü bu evrede çok önemli bir yere sahip. Bu ihtiyacı gece ve ya gündüz ayırt etmeden olacak çünkü henüz böyle bir kavramın farkında değil. Kasları anne karnında çoğunlukla hiç ihtiyacı olmadığı için fazlasıyla zayıf. Bu safhada birçok hareketi sadece anlık reflekslerden ibaret olmakla birlikte gözleri de henüz her şeyi seçebilme kabiliyetinde değil.

2.AY
Bebeğiniz, yavaş yavaş bu yeni ortama ayak uydurmaya başlıyor. Gündüzleri uyanık kalmaya geceleri uyumaya alışmaya başlıyor. Artık kas gelişimi önlemez bir yükselişe geçti ilk ay olan istemsiz refleksler yerini bilinçli hareketlere bırakmaya başlıyor. Uyurken kendini döndürmeye yetecek kadar kaslarını geliştiriyor ve dünyada geçirdiği ilk aya göre artık gözle görülür bir biçimde daha hızlı büyümeye meyilli olduğunu belli ediyor. Anne sütü burada önemini korumaya devam ediyor. Eğer şanslıysanız bu evrede sizi tanımaya görmeye başlayacak ve ilk gülümsemesini bu ay gerçekleştirecektir.

3.AY
Artık bebeğiniz kendinin farkına varmaya başlıyor. Yaşayan bir evrene geldiğinin farkında ve kendini tanımaya başlıyor. Bebeğiniz, elleriyle yüzüne sıkça dokunuyor ve yüzünün şeklini tanımlamaya çalışıyor. Artık annesinin sesini belirgin bir biçimde diğer kişilerin seslerinden ayırabiliyor. Annesinin memesini ve ya biberonun şeklini ayırabildiği için besleneceğini anlayıp heyecanlanıyor. Bu aşamada bebeğiniz yaşadığı gün boyunca yalnız kalmak istemez. Hala anne sütü vermeye devam edin.

4.AY
Bebekte, odaklanma ve dikkatini yoğunlaştırma gibi temel durumlar bu ayda kendini ortaya çıkarmaya başlıyor. Ev içinde gerçekleşen herhangi bir olaya uzun süre kendini odaklayabiliyor. Mutlu olduğu anlarda gülüyor, üzgün olduğunu ağlayarak belli ediyor. Eğer destek verilirse oturabiliyor, başını tam olarak sabit tutamamakla birlikte olabildiğince dengeleyip dik durmaya çalışıyor. Anne sütü bu aşamada devam ediyor fakat doktor kontrolü altında çeşitli püreler ve mamalara yavaşça geçilebilir. Bebeğiniz bu evrede diş çıkarmaya başlayabilir.

5.AY
Bebeğinizin sesi iyiden iyiye yükselmeye başlıyor. Var olduğunu belli edecek kadar yükselen sesi evin içinde her yerden duyuluyor. Sadece ses çıkarmakla kalmaz ayrıca her sesi duymaya başlıyor. Bir kapı gıcırtısından parkede çıkarılan herhangi bir adım sesine kadar. Aynada kendini tanıyor. Bebeğiniz, bu ay içerisinde, kahkaha atma, yüksek sesli ağlama, mimiklerini kuvvetlendirme yatma alanı içerisinde yüz üstü bırakıldığında kollarıyla kendini kaldırabilme gibi özellikler edindi. Oyuncaklarını tanıyor, sevdikleriyle yatmayı seviyor. Uyandığında sevdiği oyuncakla uyanması onun yararına olur. Muhtemelen onu ısırmaya çalışacaktır. Ani hareketlerle nesne kavramaya başlaması bu ayda gerçekleşir.

6.AY

Bebeğinizin emeklemeye çabaladığını bu dönem içerisinde görebilirsiniz. Yüzüstü bir biçimde sürünmeye çalışmak daha doğru bir tanım olacaktır. Artık vücudunun kontrolü neredeyse tamamen kendi eline geçmiş durumda. Kafasını ve bununla birlikte tüm vücudunu kendi istediği yöne hareket ettirebilir vaziyette. Doktor kontrolünde katı yiyecekler yemeye başlıyor ve dişleri artık sırasıyla çıkmaya başlıyor. Bununla beraber uykusu da artık düzene girmiş durumda geceleri 12 saate kadar yatabiliyor. Gündüzleri sadece 1-2 saate inen uyku dönemi onun sizinle daha fazla vakit geçirmesine olanak sağlıyor. Sosyal aktivitelere daha fazla dâhil olduğu bu dönem onun için oldukça önemli.

7.AY
Bu ay iyiden iyiye emeklemeye başladığı aydır. Artık nerede duracağına sizin karar veremediğiniz zamanlar yaklaşıyor. Anne sütü ilk aydan itibaren kesintisiz devam etmelidir. Artık rahatça oturabildiği için yemeğe bebeğinizle oturabilirsiniz. Çekilmiş fotoğraflar ve canlı renkli resimler ilgisini çeker. Fotoğraflardaki yüzleri tanımaya başladı.

8.AY
Artık kanepelere tutunarak ayağa kalkmaya başlıyor. İlk adımlarını böylelikle atar. Birçok ailenin bebeklerinin ilk yürüyüşünü kaçırmaları bu yüzdendir. Fazlasıyla kendiliğinden gelişir. Deneme yanılma yoluyla dengesini sağlar ve adımlarını atmaya başlar. Her şeyi yakalamaya meyillidir. Bu ayda yeniden uyku problemleri başlar. Gece uyanıp yeni öğrendiği hareketlenmeleri uygulamak isteyebilir. Bu aşamada bebek günlük enerji ihtiyacının çoğunu anne sütünden karşılamaktadır. Eğer anne sütüne devam etmiyorsanız kemik ve kas gelişimine destek olacak gıdaları günlük besin listenize ekleyin.

9.AY
Bebeğiniz 9.ayına girdi. Bardaktan su içmeye başladı. Ona iyi bir kulplu bardak alırsanız onu rahatça taşır ve ondan içmeye daha meyilli olur. Katı yiyecekler artık beslenmesine daha fazla katkı sağlamaya başlar. Birçok bebek bu aylarda süt emmeyi bırakır. Bebeğiniz evin diğer odalarını keşfetmeye başlıyor. Bu yüzden bazı önlemler almalısınız. Güvensiz bütün prizleri onarın ve tehlikeli olabilecek tüm mobilya köşelerini köreltin.

10.AY
Bebeğinizin beyinsel gelişimi ilerlemeye devam ediyor. Şekilleri artık birbirinden ayırabiliyor. Üçgen, kare, dikdörtgen içeren kutulu oyuncakları sıralayabiliyor ve yerleştirebiliyor. Aylardır etrafını gözlemlemekle yetinen bebeğiniz bunu bir adım öteye taşıyarak taklit etmeye çalışıyor. Güzel bir müzik duyduğunda bunu söylemeye hatta müziğin temposuna göre sağa sola sallanmaya başlıyor. Meyveleri artık dilimleyip eline verebilirsiniz uzun süre onlarla oynayacaktır fakat nihayetinde yiyebilir. Bununla birlikte beyinsel gelişimine destek olmak için eline kalem önüne kâğıt vererek göz/el koordinasyonuna destek olabilirsiniz.

12.AY

Artık rahatlıkla yürüyen bebeğiniz koşmayı yürümeye tercih etmektedir. Bu sizi korkutmasın 12.ay özgürlüklerin kazanıldığı ay olarak ön plana çıkar. Artık yemek seçimlerinde de kendi masada ne varsa tercih edebilir. Beslenme alışkanlıklarını kendinin belirlemesine izin verin. Artık bebeğiniz çocuk olma aşamasında önemli bir adım atmıştır. Diğer çocuklarla etkileşimini koordine ederek sosyal ortamını geliştirmesine yardımcı olun. Bu tip yüreklendirmeler kişiliğinin gelişiminin bu ilk evrelerinde ona çok yardımcı olacaktır.


Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.
İçeriğimiz daha önce 2 kez değerlendirilmiş ve ortalama 5 yıldız verilmiş.
18 Şubat 2015 Çarşamba - 15:58

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa