Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Keratokonus Hastalığı


Keratokonus Hastalığı Nedir? Keratokonus; genellikle alerjinden dolayı korneanın öne doğru uzaması yada ileri

Keratokonus Hastalığı Nedir?

Keratokonus; genellikle alerjinden dolayı korneanın öne doğru uzaması yada ileri şekilde incelmesi sonucunda oluşan bir göz rahatsızlığıdır. Hastalık sıklıkla 20’li yaşların başında oluşmaya başlar. Ancak 15/25 yaşlarında da ortaya çıkabilmektedir. 20/40 yaş arasında ise ilerleyen bir rahatsızlıktır.

Keratokonus Hastalığının Belirtileri


  • Bulanık görme

  • Işık yansımasından ileri derecede rahatsız olma

  • Baş ağrısı

  • Görmede çarpıklık

  • Astigmat


Keratokonus Hastalığının Teşhisi

Keratokonus genellikle çocuklarda görülen bir hastalık değildir. Ancak detaylı bir göz muayenesinde çocuklarda da küçük yaşlarda kornea yarıçapının olması gerekenden küçük olduğu durumlar fark edilebilmektedir. Öncelikle erken teşhis için kişinin şikayeti olmasa dahi 2-14 yaş arası çocuklarda göz muayenesi mutlaka yaptırılmalıdır. Keratokonus rahatsızlığı oluşmuş olan kişiler bulanık görme, baş ağrısı gibi şikayetler ile doktora başvurmaktadır.

Keratokonus Hastalığını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bugüne kadar yapılmış olan araştırmalar sonrasında keratokonus’ un sebebi tam olarak bulunamamıştır. Ancak genetik etkileyici bir faktördür.

Keratokonus Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Keratokonus rahatsızlığı olan kişiye hastalığın dönemine uygun olarak tedavi uygulanmaktadır. Erken dönem olan hastalara hafif astigmatı ve miyopisi olan kişilere gözlük ile uygulanan tedavi yeterli olmaktadır. Ancak hastalığı ilerleyen kişilerde gözlükler hastanın tedavisi için yeterli olmamaya başlayacaktır. Bu durumda; özel keratokonus kontakt lensler ile ilerleme durdurulabilmekte yada ilerlemesi yavaşlatılabilmektedir.

Hastanın görmesi gerekli seviyede sağlanabildiği sürece ameliyata gerek duyulmamaktadır. Hastalığın ileri dönemlerinde ise ameliyat kaçınılmaz olmaktadır. Erken teşhis ile tedavi daha kolay ve mümkün olabilmektedir.


Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.
İçeriğimiz daha önce kez değerlendirilmiş ve ortalama yıldız verilmiş.
24 Temmuz 2012 Salı - 13:53

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa