Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Zayıflamak Sağlığınızdan Etmesin!


İnsanların bir çoğu beslenme ve diyet konusunda hata yaparak hastalıklara davetiye çıkarıyorlar. Uzman

İnsanların bir çoğu beslenme ve diyet konusunda hata yaparak hastalıklara davetiye çıkarıyorlar.
Uzman Diyetisyen Pınar KURAL ENÇ konu hakkında önemli bilgiler verdi.


  • Hızlı Kilo Kaybı İçin Yalnış Diyetlere Başvurmayın


Sağlıklı ve doğru kilo vermek istiyorsanız en sağlıklı ve kalıcı yolu hiç kuşkusuz beslenme ve diyet uzmanı eşliğinde bilinçli bir beslenme programı uygulamaktan geçiyor. Ancak birçok kişi yakınlarının diyet programları veya medyada yer alan yalnış programlardaki bilgilerle zayıflamaya çalışıyor. Oysa sağlıklı beslenme ve zayıflama hakkında toplumda yaygın bilinen birçok efsane hem sağlığı riske atıyor hem de verilen kiloların fazlasıyla geri alınmasına neden oluyor.

  • En Büyük Yalnış Ekmek Yememek


Tam buğday ekmeği bizim için en önemli ve en doğru karbonhidrat kaynağıdır. Ekmeksiz bir beslenme programı düşünülemez. Tam buğday, çavdar ve tam tahıllı ekmekler hem glisemik kontrolü sağlamaya, hem de enerji ihtiyacımızı karşılamaya yardımcı oluyor. Alınması gereken enerjiye göre, miktarlarına dikkat ederek ekmek tüketmeniz kilo almanıza değil, kilo vermenizi sağlayacaktır.

  • Ne Kadar Az Yesem İyi Olur


Diyet yaparken ne kadar az yersem o kadar çok ve çabuk kilo veririm mantığı bizi en büyük yalnışa götürür. İdare edebileceğinizi düşünüp öğün atlamaya kalkarsanız, en fazla bir saat içinde o öğünde yiyeceğinizden çok daha fazlasını bir anda bitirmiş bulabilirsiniz kendinizi. Metabolizmamızı her zaman canlı tutmak ve hızlandırmak için mutlaka sık aralıklarla beslenme programımızı planlamalıyız. Yediklerinizin miktarı, sıklığı ve çeşidi diyetinizdeki en önemli noktadır.

  • Şekersiz Kahve Sınırsız Tüketebilirim


Şekersiz kahve tüketimi bize kilo aldırmaz fakat sıvı alımımızı azaltarak yağlanmamıza sebep olur. Çay, kahve gibi içecekler suyun yerini kesinlikle tutmaz aksine çay ve kahve, kafein içerdikleri için fazla miktar tüketildiklerinde diüretik etki göstererek vücuttan sıvı kaybına yol açıyor. Sıvı ile birlikte elektrolitlerin, özellikle de sodyum, potasyum ve klorun kandaki seviyelerinin azalması durumu da ciddi sağlık problemleri oluşturabiliyor. Ayrıca çay ve kahve vücutta asitlenmeyi de arttırıyor. Asitlerin vücutta birikmesi de bağışıklık sisteminde rol alan hücreleri yok ederek hastalıklara çabuk yakalanılmasına neden olan serbest radikallerin oluşmasına yol açıyor. Hücre zarındaki proteinleri yıkarak hücreleri işlev yapamaz hale getirmek gibi ciddi sorunlar da yaratabiliyor. Çay ve kahve tüketimini yemeklerden 1.5-2 saat sonra ve toplamı 5-8 fincanı geçmeyecek şekilde tüketmek doğru olacaktır.

  • Meyve ve Sebze Sınırsız Değil


Meyve tüketimin miktarı bizim için çok önemlidir. Çiğ sebze için sınırlama yokken meyve için aynısı geçerli değil. Çünkü meyveler şeker oranı yüksek besinlerdir ve basit şeker (fruktoz) içerir. Almanız gereken kaloriye bağlı olarak değişmekle beraber, günde ortalama 3-4 porsiyon meyve tüketebilirsiniz. 1 porsiyon meyve; 1 küçük boy elma, 1 orta boy mandalina, 1 orta boy ayvanın 1/3’ü, 3 adet kuru kayısı veya 1 adet kuru incire tekabül ediyor. Özellikle glisemik indeksi düşük olan meyveleri ana öğünler yerine, ara öğünlerde miktarlarına dikkat ederek tüketmeniz en uygun olanıdır. Sebze yemeklerini ve meyveyi fazla tüketmemiz karbonhidrat alımını arttıracağı için vücudumuzda yağa dönüşmeye sebep olur.

  • Uzun Süre Protein Diyeti Yapmalı mıyım?


Protein alımının bazal metabolizma hızını hızlandırdığı doğru. Ancak sürekli protein ağırlıklı beslenmek kas dokusu ve su kaybına neden oluyor. 1 gram kas dokusu ile beraber yaklaşık 2,7 gr su kaybı gerçekleşiyor. Yağsız doku kütlesi kaybı da metabolik hızı düşürüyor. Tartıya çıktığımız zaman kilo verdiğimizi düşünürüz, ancak kaybettiğimiz kilonun çoğunluğu su ve kastan oluyor. Metabolizma yavaşladığı için de diyeti bozma ya da bırakma sonrasında hızlı bir şekilde kilo alımı gözleniyor. Dönem dönem hızlandırmak için 2-3 günlük yapılabilir fakat uzun süreli yapılması metabolik denge açısından ve sağlığımızı bozacak etkilere kadar ulaştığı için zararlıdır.

  • Yoğun Aktivite Programı Şart mı?


Beslenme programlarında fiziksel aktivite düzenlenmesi gereken bir nokta. Fakat en büyük yalnış diyet zamanında çok sıkı yapılıp sonrasında azaltmak veya bırakmatır. Herkesin çok sıkı spor yapması şart değildir, kişi metabolizma hızına ve diyetteki aldığı besinler doğrultusunda spor yapmalıdır. Özellikle ideal kilosuna 3-4 kg kalana kadar kardio ağırlıklı, sonrasında sıkılaşma hareketlerini planlamalıyız. Kişinin yaşantısına göre spor programı planlanmalı ve hedef noktaya ulaştıktan sonrada aynı tempo devam ettirilmelidir.


Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.
İçeriğimiz daha önce kez değerlendirilmiş ve ortalama yıldız verilmiş.
24 Temmuz 2012 Salı - 19:03

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa