Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

3D Tomosentez Mamografi Nedir?


Düşük dozlu X ışınları aracılığıyla memenin 3 boyutlu görüntüsünün çekilmesi 3D tomosentez mamografi nedir sorusunun yanıtı olarak verilmektedir. Özellikle çok küçük kitlelerin dahi tespit edilebilmesini sağlayan 3D tomosentez mamografi işleminde dijital ortamda elde edilmiş olan görüntüler bilgisayar ortamında incelenmektedir.


Çekim işlemi klasik mamografi ile benzer nitelikler taşır ancak tomosentez mamografide görüntü elektrik sinyallerine dönüştürülür ve monitörlere aktarımı gerçekleşir. Bu sayede görüntüyü netleştirmek, küçük kitlelere ulaşmak ve detaylı bir incelemede bulunmak mümkün hale gelir. Merkezimizde tomosentez mamografi işlemi 3D görüntü teknolojisi ile yapılmaktadır.


Günümüzde 3D tomosentez mamografi meme kanserinin teşhisi için oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak bazı hastalarda meme dokusundaki yoğunluk nedeniyle kitleleri gözlemlemek zor olabilmektedir. Bu nedenle hekim tarafından Meme MR ve / veya ultrasonografi çekimi istenebilmektedir.

3D Tomosentez Mamografi Nedir

Detaylı bilgi ve hızlı Mamografi randevusu için;  

444 54 33 çağrı merkezimiz ya da

Whatsapp hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Lifemed Tıp Merkezi, kadıköy bağdat caddesinde, ileri teknoloji cihazları ile üstün hizmet ve yüksek hasta memnuniyeti prensibiyle, sağlık sektöründe 2004 yılından itibaren hizmet vermektedir.

3D Tomosentez Mamografinin Avantajları

  • 3D tomosentez mamografi incelemesinde X ışınları, çözünürlüğü yüksek dedektörler aracılığıyla görüntüyü dijital ortama aktarmaktadır. Standart mamografide görüntü filme aktarılır.
  • 3D tomosentez mamografi standart mamografi ile eşdeğer radyasyon dozuna sahiptir.
  • 3D tomosentez mamografi çok daha küçük kitleler üzerinde dahi gözlem olanağına sahiptir. Bu sayede hastanın yeniden inceleme için çağrılma oranı minimuma iner.
  • Elde edilen görüntü dijital ortamda olması bakımından hem arşivlenme hem de farklı hekimler tarafından incelenme imkanı içerir.
  • Bir diğer 3D tomosentez mamografi nedir sorusunun yanıtını arayan hastaların şikayeti de bu süreçte karşılaştıkları ağrı, sızlama, acı vb. şikayetlerdir. Tomosentez cihazının içerisine yerleştirilen meme, çekim için en uygun şekilde sabitlenmesinden dolayı uygulanan baskı minimumdur; bu sayede hastanın ağrı ve acı gibi şikayetleri azalır. Hasta için konforlu bir radyolojik incelemedir.

3D Tomosentez Mamografi Çekimi Nasıl Yapılır?
Çekim, standart mamografi çekimi ile benzer bir uygulama düzenine sahiptir. İşlem öncesinde hasta kıyafetlerini çıkarır. Vücudunda herhangi bir metal eşyanın bulunmamasına dikkat edilir. Hastanın memesi, tomosentez plaklarına yerleştirilir. Bu iki plak arasına yerleştirilen memenin iki farklı pozisyonda çekimi yapılır. Ortalama 15-20 dakika arasında değişen bir sürede tamamlanan 3D tomosentez mamografi çekiminde dikkat edilmesi gereken diğer noktalar şunlardır;

  • Çekim işlemi hormon seviyesinin normal döngüsünde olduğu, adet döngüsünden bir hafta sonradır. Menopoza giren kadınlar için çekim işleminde özel bir gün söz konusu değildir.
  • Çekim öncesinde deodorant, parfüm, roll-on gibi kozmetik ürünleri çekimin kalitesini düşürmesi nedeniyle tercih edilmemelidir. Silikon implant kullanan hastaların durumu çekimi yapacak teknikere bildirmesi gereklidir.
  • Hasta daha önce mamografi çekimi yaptırmışsa, eski sonuçlarını da yanında getirmesi, doktorun durumu değerlendirmesi bakımından önen taşımaktadır.

3D Tomosentez Mamografi Nedir

3D Tomosentez Mamografi Kimlere Önerilir?
Ülkemizde her 8 kadından 1’i meme kanseri hastalığına yakalanmaktadır. Bu durum 3D tomosentez mamografi nedir sorusuna bir yanıt olarak verilebilecek önemli bir orandır. 40 yaş üzeri her kadının yılda bir defa hiçbir şikayeti olmasa dahi mamografi çekimi yaptırması doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Meme kanseri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Bilgilendirme amaçlıdır.


3D Tomosentez Mamografi Nedir? İle İlgili Yazılar

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa