Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Arpacık


Göz kapaklarında oluşan enfeksiyona arpacık denilmektedir. Mikrobik kökenli gözlerde daha çok görülme olasılığı bulunmaktadır. Dış etkenler nedeni ile oluşabilen bir hastalık olmasına rağmen bakterilerin enfeksiyon oluşturması sonucunda da gelişebilen bir hastalıktır. Özellikle vücut direncinin düştüğü zamanlarda ortaya çıkabilmektedir.

Gözde yer alan kirpik diplerinin bu şekilde iltihaplanması sonucunda gözde oluşan arpacık görme duyusuna herhangi bir olumsuz etkide bulunmaz. Hijyene önem verilmediği durumlarda arpacık ile karşılaşmak daha sık olacaktır. Çocuklarda çok daha yaygın olan bu hastalık aslında her yaş grubunda görülebilen bir göz hastalığıdır. Yeniden oluşma riski olabilen ve iltihaplı olan bu hastalığın hemen bir göz doktoruna gösterilmesi çok önemlidir.

Arpacık Neden Olur?

Cilia mikroplarından kaynaklanan arpacık mikrobik kökenlidir. Güneşte uzun süre kalma ya da uykusuz kalma durumlarında da arpacık oluşması beklenir. Yağ bezlerinin tıkanması sonucunda oluşan enfeksiyonlar sebebi ile de arpacık oluşmaktadır. Genel sebep olarak vücudun dirençsiz kalması gösterilmektedir. Ayrıca ortak kullanım alanı olan havuzlar gözlere mikrop bulaştırma özelliğine sahiptir. Vücut direncini yüksek tutmak arpacık dahil tüm hastalıklardan uzak durmak için çok etkili olmaktadır. Bahar alerjisi, gözler için kullanılan kozmetik ürünler, yağlı beslenme, stres gibi nedenler de arpacık oluşumuna neden olmaktadır.

Arpacık Nasıl Önlenir?

Göz temizliğine büyük oranda önem verilmesi gerekmektedir. Kirli havlu kullanımı ve kirli eller ile gözlere temas ettirilmesi engellenmelidir. Arpacık oluşumuna neden olan bir cilt hastalığınız var mı diye bir cilt uzmanından destek alınması da önemlidir.

Arpacık Tedavisi Nasıl Olur?

Öncelikle hasta kendi yöntemlerini tercih etmeden göz hekimine başvurmalıdır. Kulaktan dolma başkasının yapmış olduğu uygulamalardan uzak durmalıdır. Arpacık ilerlemeden ilk evresinde hekime başvurulursa eğer bir daha tekrarlanması da önlenmektedir. Göz ve görme için tehlike arz etmemesine rağmen tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Ağrı ve acı duygusunun yaşanmasına rağmen arpacık müdahale edilmeden bile bir hafta içinde geçebilen bir göz hastalığıdır. Dışarıdan arpacık geçmiş gibi görünmesine rağmen içeride yer edinmiş olabilir. Vücuttaki dokulara zarar verme ve enfeksiyon oluşturma riskine karşılık mutlaka göz hekiminin kontrol etmesi gerekmektedir.

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa