Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Bayılma Nedir?


Bayılma veya diğer bir adıyla senkop hemen hemen her yaşta görülebilen beyine ulaşan kan akımındaki azalmaya bağlı olarak meydana gelen bir durumdur. Pek çok nedene bağlı olabilen bayılma hali genellikle oksijen seviyesindeki düşüşün etkisiyle ortaya çıkar. Genellikle kişinin baygınlık halinde şuurunu kaybetmesinden ötürü duruş problemi yaşaması ve yaralanması olağandır. Hastanın yere düşmesiyle beyne ulaşan kan miktarı eski seviyesine ulaşır ve bilinç yerine gelmeye başlar.

Senkop ağırlıklı olarak kalp hastalıklarında ve nörolojik rahatsızlıklarda vücudun gösterdiği bir reaksiyon halidir. Özellikle yaşlı hastalarda baygınlık süreci daha uzundur. Kan damarlarının akış hızına bağlı olan bu durum orta yaşlı ve genç hastalarda minimal sürede sona erebilmektedir. Bir diğer bayılma nedir sorusuna verilebilecek yanıt ise, tıbbi açıdan kalbin kanı pompalama görevini yeterli düzeyde yerine getirememesine bağlı olarak hızla düşen kan basıncının bir karşılığı şeklindedir. Bedenin dik tutulmasından sorumlu olan kasların yeterli direnci gösterememesi kişinin düşmesine sebebiyet verir. Bazı hastalarda psikolojik durum, epilepsi, düşük kan şekeri gibi etmenler de senkop sebebi olabilmektedir.

Bayılma belirtileri nelerdir?

Bayılma öncesinde en sık görülen belirtiler şunlardır;

  • Kalp hızında artış ve bu artışa bağlı çarpıntı,
  • Göğüs ağrısı
  • Terleme
  • Baş dönmesi ve ayakta durmada güçlük
  • Gözlerde kararma ve netlik kaybı

Özellikle kalp hastalığından şüphelenen kişilerde bayılma öncesi meydana gelen çarpıntı ve göğüs ağrısı, bayılma belirtileri için önemli bir kriterdir. Bu tip hastalarda mevcut durumun kalbe bağlı olduğu yönünde bir inceleme yapılabilmektedir. Yüksek kolesterol düzeyi, obezite, sigara tüketimi, diyabet gibi faktörler göz önüne alındığında bayılmanın büyük oranda kalp kaynaklı nedenlerden meydana geldiğini söylemek, gerekli muayene süreci sonrasında mümkün olmaktadır.

Bayılmanın beyinden kaynaklandığı nasıl anlaşılır?

Genellikle bayılmaya birlikte meydana gelen durum, problemin nörolojik bir hastalıktan kaynaklandığına yönelik çıkarsamalar yapmaya yardımcı olacaktır. Çift görme, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, bayılmayla gelen güç kaybı, konuşma bozukluğu gibi etmenlere bağlı bayılmalarda vertigo hastalığı üzerinde durulmaktadır. Özellikle tekrarlayan bayılmalarda hastanın her senkop durumuyla karşılaşma anında benzer şikayetlerden yakınması nörolojik bir hastalık ihtimalini güçlendirmektedir.

Bayılma için hangi bölüme gidilir?

Bayılma durumu ile karşılaşan bir hastanın öncelikli olarak nörolojik ve kardiyolojik bir muayeneden geçmesi gereklidir. Kişinin özyaşamöyküsü, geçirmiş olduğu hastalıklar, yaş ve yaşam kriterleri de problemin kaynağına yönelik sağlıklı sonuçlar elde etmeye yardımcı olacaktır.

Yapılan testler ve incelemeler sonucunda (tam kan sayımı, EKG, kan şekeri düzeyi, ritim holter, eforlu EKG vb.) kardiyolojik bir rahatsızlık durumunun oluşup oluşmadığı anlaşılır. Eğer hasta bu tip bir rahatsızlık durumuyla karşı karşıya değilse nörolojik muayeneden geçer. Beyinden kaynaklanan bir duruma dair kesin sonuç elde edebilmek için uzman doktor bilgisayarlı tomografi, MR ve EEG gibi incelemeler isteyebilmektedir.

Bayılma ne kadar sürer?

Bayılma süresi genellikle ortalama 1 ile 2 dakika arasında değişmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bayılmanın neden kaynaklandığına yöneliktir. Kişinin baygınlık anından sonra yaşadığı durumun etkisiyle yaş ve hastalık gibi kriterlere de bağlı olarak kendine gelme sürecinde farklılıklar gözlemlenebilir.

Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa