Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Böbrek Hastalıkları


Her organın hastalığa yakalanma riskinin bulunduğu gibi böbreklerinde hastalığa yakalanma riski bulunmaktadır. Günümüzde en çok karşılaşılan böbrek hastalıkları aşağıda yer almaktadır.

Nefrit: Böbrek yetmezliği durumunun oluşmasında en etkili hastalıklardan birisidir. Nefronların iltihaplanması ile oluşmaktadır.

Albumin: Böbreklerde idrar süzme kapsülleri bulunmaktadır. Albümin rahatsızlığında idrar süzme kapsülleri düzenli olarak çalışmamaktadır.

Böbrek Taşları: İdrar yollarında oluşan iltihaplanma sonucunda ciddi anlamda yaşanan tıkanma sebebi ile vücutta böbrek taşları oluşmaktadır. Böbrek taşları ciddi anlamda ağrı ve kanamalar bulunmaktadır. Kanlı idrar durumları da oluşmaktadır.

Üremi: Böbreklerin yeterli derecede üreyi süzememesi durumunda üremi hastalığı oluşmaktadır. Kanda bulunan üre miktarındaki ciddi artış hastalığın oluşmasına neden olmaktadır.

Böbrek Kanseri: Karında oluşan sancılı ağrılar ve kanlı idrar durumunda böbrek kanserinden söz edilebilmektedir. Erken teşhis sayesinde kurtulma söz konusu olmaktadır.

Böbrek Yetmezliği: İnsanlarda yer alan böbreklerin yeteri derecede görevini yapamaması durumuna böbrek yetmezliği denilmektedir. Bu hastalığın olup olmadığını kan testleri ile öğrenmek mümkündür.

Böbrek Hastalıklarının Belirtileri

Böbrek hastalıklarında genel olarak görülen belirtiler bulunmaktadır;

  • Nefes darlığı ve nefes almada güçlük
  • Sık sık idrar yapma
  • Karın bölgesinde yaşanan şiddetli ağrı
  • İdrarın yüksek miktarda kanlı olarak gelmesi
  • Ayak ve el bölgelerinde oluşan şişlikler
  • Sürekli olarak yaşan bulantı
  • İdrar yapamama

Eğer böbrek hastalığı olabilir şüphesi taşıyorsanız mutlaka idrar tahlili yaptırmanız gerekmektedir. 6 aylık periyotlarda yapılan idrar tahlilleri sayesinde erken teşhis tanısı konulabilmektedir.

Böbrek Hastalıklarının Tedavisi İçin

Böbrek hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız eğer mutlaka uzman doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktorun vermiş olduğu öneriler doğrultusunda tedavi olmak gerekmektedir. Ayrıca bitkisel şekilde tedavi olarak da böbrek hastalıklarını önlemek ve korunmak mümkün olmaktadır. Böbrek hastalıklarına iyi gelen ve şifa veren bitkiler; badem, bakla, çilek, enginar, ayrıkotu, ısırgan otu, maydanoz, pırasa, turp ve üzüm şeklindedir. Tıbbi desteğin alınması için alanında uzman olan doktorlardan destek alınarak aynı zamanda bitkisel uygulamalarda tercih edilebilmektedir. Ayaklarınızı ve özellikle de böbrek bölgenizi sıcak tutmak çok önemlidir. 

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa