Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Cinsel İşlev Bozuklukları


Cinsel yaşam nedir?

Cinsel yaşam insanın sağlıklılık halinin parçalarından bir tanesidir. Cinsellik; biyolojik, psikolojik ve sosyal bir varlık olan insanın içinde barınan bir yaşam alanıdır. Cinsel yaşamın sorunlu yürüyor olması kişinin günlük yaşamında, aile yaşamında ve sosyal yaşamında ve ilişkilerinin sürdürülebilirliğinde çeşitli handikaplar ortaya çıkarmaktadır.Cinsel yaşam neden önemlidir?

Cinselliğin yalnızca üreme üzerine kurulu olduğu toplumlar da dahil olmak üzere düzenli cinsel yaşamın olmadığı durumlarda huzursuzluk, agresyon, depresyon, kaygı bozuklukları gibi psikiyatrik rahatsızlıklara zemin oluşmakta, bu rahatsızlıkların yakalanma riski artmaktadır.Normal cinsel yaşam nedir?

Cinsel yaşamın normali nedir sorusu yanıtlanacak olursa, cinsel işleve dahil olan tüm tarafların kabul ettiği, herhangi birisine veya birden fazla insana yönelik insani ihlali içermeyen, bir travmayı barındırmayan, yaralanma, ölüm riskini barındırmayan her türlü cinsel aktivite normal olarak tanımlanmaktadır. Cinsel yaşamın normal olması insanların değer yargılarına, yaşam biçimlerine göre değişkenlik göstermesi nedeniyle oldukça geniş bir kavramdır.

Cinsel işlev bozuklukları hakkında psikiyatri kliniğimizden randevu alabilir, tüm sorularınız için 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
Dilerseniz formumuzu doldurun biz
 
Sizi Arayalım.

Cinsel işlev bozukluğu nedir?

Cinsel işlev bozukluğu bireyin kendisinden, partnerinden veya ortak olarak paylaştıkları cinsel yaşamdan memnun olmadığı her türlü duruma verilen isimdir. Cinsel işlev bozukluklarının yaklaşık 20 yıl öncesine kadar ülkemizde üroloji veya kadın doğum klinikleri tarafından tedavi edilen bozukluklardı. Ancak günümüzde 1950’lerde başlayıp 1970’lerde yoğunlaşan çalışmalar gösterdi ki cinsel işlev bozukluklarının temelinde psikolojik etmenler söz konusudur. Bugün her ne kadar kadın ve erkek cinsel işlev bozuklukları ayrı başlıklar altında toplanıyor olsa da temel olarak cinsel işlev bozukluğu, “cinsel yaşamın” işlev bozukluğu olması nedeniyle cinsel yönelimi ne olursa olsun tüm partnerleri içeren bir sorundur.Cinsel işlev bozukluğu riski nasıl artar?

Cinsellikle ilgili abartılı beklentiler, yasaklar, ayıplar, korkular ve günahlar cinsel işlev bozukluğunu arttıran önemli etkenlerdir. Cinsel yaşam öncelikle haz, rahatlık ve hakla sürdürülebilir olmalıdır. Sürdürülebilir ilişkileri talep etmek kişinin ne kadar hakkıysa sürdürülebilir bir cinsel yaşamın varlığını talep etmek de kişinin o kadar kişinin hakkıdır. Ancak kişinin bu durumu talep etmesinin günah, saygısızlık, ahlaksızlık olarak yorumlandığı durumlarda cinsel işlev bozukluğu riski artış göstermektedir.Cinsellikle ilgili bilinen hatalı bilgiler nelerdir?

Cinsel işlev bozukluklarının toplumdan topluma göre değişmekle birlikte böyle bir problemi olduğunu düşünen insanların ortalama olarak yarısında gerçek problemin aslında cinsel işlevle ilgili değil cinsellikle ilgili bilinen hatalı bilgilerden kaynaklandığı gözlemiştir. Tipik bilinen hatalı bilgilerden bir tanesi, erkeklerin her zaman cinsel birleşmeye hazır olduğu, olmaması halinde ise bir problem olduğu yönündedir. Diğer bir hata ise kadının cinselliği başlatan taraf olmaması gerektiği, eğer başlatıyorsa kadının kişiliğinde ve ahlakında bir problem olduğudur. Elbette bunlar hatalı bilgilerdir.

Cinsel işlev bozuklukları hakkında psikiyatri kliniğimizden randevu alabilir, tüm sorularınız için 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
Dilerseniz formumuzu doldurun biz 
Sizi Arayalım.Cinsel ilişki sırasında ciddi kanamaların olacağı da hatalı bilgiler arasında yer almaktadır. Örneğin; ilk cinsel birleşme ele alındığında kadın ve erkek partnerin birbirine karşı yaklaşımının sakin ve uyumlu olduğu birleşmelerde, cinsel uyarılma gerçekleşeceği için önemli bir ağrı veya ciddi bir kanama olmayacaktır.

Bilgilendirme amaçlıdır.


Cinsel İşlev Bozuklukları İle İlgili Yazılar