Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Cinsel Yolla Bulaşan Rahatsızlıklar


Toplum açısından değerlendirildiğinde cinsel yolla bulaşan hastalıklar sosyal bir sorundur. Kişilerin bu tür hastalıklardan korunmak için tedbir almaması sorunun temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilinçli ve bilgili olunması gerekmektedir. Hastalığın teşhis edilmesi için bireylerin hem kendisi hem de cinsel partnerinin uzman doktora muayene olması gerekmektedir. Cinsel nitelikli yakın bir şekilde temas edilmesi sonucunda bulaşan bu hastalıklar aşağıda yer almaktadır.

Bel Soğukluğu : En sık rastlanılan ve korunma tedbirleri alınmadığı durumlarda herkeste görülebilen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan birisidir. Hem erkekler hem de kadınlar için ciddi sorunlara yol açabilen bir hastalıktır. Özellikle kısırlık durumunun yaşanması bel soğukluğu hastalığı yaşayan kadın ve erkeklerde görülmektedir.

Firengi : Erken teşhisin çok önemli olduğu firengi hastalığı bütün vücudu etkisi altına alan cinsel yollar ile bulaşan bir hastalıktır. Anne firengi rahatsızlığı taşıyorsa eğer bebekte de aynı hastalığın görülme olasılığı yüksek olmaktadır. Vücutta tümör oluşumlarına neden olduğu için hastaların ölümüne sebep olan bir hastalıktır.

Klamidya : Kısırlık sorununa neden olan klamidya hastalığı hem kadınlarda hem de erkeklerde üreme organlarında apse oluşumu ile kendini göstermektedir. Tedavisi çok kolay olan bir cinsel hastalıktır.

Genital Uçuk : Sadece kadınlarda görülebilen cinsel yollarla bulaşan bir hastalıktır. Kadınların üreme organında oluşan uçuk ağrılı ve kaşıntılı olmaktadır. Hemen bir uzmana başvurulması ve tedavi olunması çok önemlidir.

Hepatit B : Sarılık olarak biline bu hastalık kan yolu ve cinsel temas yolu ile bulaşabilmektedir. Kesin bir tedavi yönteminin bulunmamasına rağmen hastalığı hafifletici yöntemler kullanılmaktadır.

AIDS : HIV virüsünün kan yolu ya da cinsel temas ile bulaşması sonucunda AIDS hastalığı oluşmaktadır. Vücudun bağışıklık sistemini çökerten bu hastalığın bir tedavi yöntemi yoktur.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Cinsel ilişki sırasında cinsel hastalıklardan korunmanın en önemli yolu korunmaktır. Çiftlerin bilinçli davranması ve cinsel temas ile bulaşan hastalıklardan korunmak için mutlaka kondom kullanımını tercih etmelidir. Özellikle birden fazla cinsel partneri olanların kendisini ve karşı tarafı hastalıklardan korumak için prezervatif kullanımını tercih etmesi çok önemlidir.

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa