Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Çocuk Büyüme Takibi


İnsanın ömrünü tamamlayacağı son aşamaya kadar sağlıklı bir şekilde yaşaması ve hastalıklarla mücadele etmekten arınmış bir yaşam sürmesi hayat kalitesini arttıran ve insanın mutlu olarak yaşamasını sağlaması belirli etkenlere bağlıdır. Bu etkenlerin başında insan henüz dünyaya gelmeden önce anne karnındayken annenin dengeli, yeterli ve sağlıklı beslenmesi ile atılan sağlıklı yaşamın temelleri oluşturmaktadır.

Hamilelikte Atılan Sağlıklı Yaşamın Temelleri

İnsan sağlığının ömrü bitinceye kadar iyi olmasını sağlamak için anne karnındayken bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Henüz dünyaya gelmemiş olan insanın dünyaya gelip belirli bir yaşa kadar ilerleyip büyümesi ve kendi kişisel gelişiminde sağlığı için faydalı olacak yaşam biçimi ve beslenme alışkanlıklarına karar verebilmesi için ona yardımcı olacak birine ihtiyacı bulunmaktadır. Bu kişi de bebeklik döneminde insanı karnında taşıyarak dünyaya gelmesini sağlayan annedir. Gebelik ve doğum sonrası dönemde çocuğun ergenlik dönemine girinceye kadar uygun beslenme alışkanlıklarının belirlenerek büyümesinin sağlanması için gerekirse anneni de yardım alması söz konusu olabilmektir.

Çocuğun Büyüme Evreleri

Büyüme niteliksel bir kavramdan çok niceliksel bir gerçeği açıklayan bir kavramdır. Çocuğun fizyolojik gelişmişliğini ve süreçlerini ifade eden büyüme kavramı insan yaşantısı boyunca devam eden bir süreçtir. Fizyolojik olarak geriye doğru gelişme gösterdiği ömrün son zamanları için de kullanılabilen bir kavramdır. Çocuk anne karnındaki fetüs halinden fizyolojik bir büyüme ile gelişerek önce bebek haline dönüşür. Daha sonra bebek halinden çocuk haline dönüşür. Çocuk halinden ilk gençlik yıllarına geçiş yaparak erişkin bir genç olarak büyümesini yaşlılık sürecine kadar devam ettirir.    

Büyüme Takibi Nasıl Yapılmalıdır?

Büyüme takibi yapmak için çocuğun gelişme evrelerinin çok dikkatli bir şekilde gözlemlenmesi gerekmektedir. Gelişmenin ve büyümenin doğru olup olmadığını çocuğun fizyolojik görünümünden anlamak mümkündür. Ancak bazı gecikmeler veya aksamaların olup olmadığından emin olmak bazen güçleşebilmektedir. Bu gecikme fark edildiğinde ise bazen yapılacak herhangi bir işlem kalmamış olabiliyor. Bu nedenle çocuğun gelişim ve büyüme dönemlerinin doktor kontrolünde ve belirli tahliller yaptırılarak takip edilmesi çok önemlidir. Büyüme takibi yapmada zorlanan annenin bir danışmanlık desteği alması çocuğun sağlıklı büyümesini sağlamak için son derece önemlidir.

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa