Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları


Çocuklarda enfeksiyona bağlı olarak gelişen hastalıkların başında ateşli hastalıklar gelmektedir. Günümüzde çocuklar için en çok doktora başvurma nedenleri arasında ateş yer almaktadır. Ayrıca üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonu, ishalli hastalıklar enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen hastalıklar arasındadır. Gereksiz olarak doktor önerisi olmadan kullanılan antibiyotik tedavisinin önüne geçilmesi adına ve erken teşhis için doktor muayenesi çok önemlidir.

Ateş ve Ateşli Hastalıkları

Ateş ebeveynleri çok fazla korkutan bir durumdur. Enfeksiyon hastalıkları içinde en sık rastlanılanıdır. Vücut ısısının normal sınırların üzerinde olması şeklinde tanımlanmaktadır. Aslında ateş bir hastalık değildir. Vücut savunma mekanizması olarak direnmekte ve ateşin yükselmesine neden olmaktadır. Özellikle çocuklarda ateş enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Dilaltı, koltukaltı ve rektal bölgeden yapılan ısı ölçümleri ile ateşin olup olmadığı anlaşılmaktadır. Hastalıkların belirtilerinden olan ateş çocukluk çağında çok sık görülmektedir. Çocuklar ateşlendiğinde mutlaka ateşinin düşürülmesi için ince giysiler giydirilmeli, ortamın ısısı 22 derece civarında olmalı, üzeri örtülmemeli, ılık su ile duş aldırılmalı ve bol bol su tüketmesi sağlanmalıdır. Yüksek ateş tehlikeli olmaktadır. Çocukların havale geçirmesine neden olabilir. Bu sebeple hızlı bir şekilde doktora götürmek gerekmektedir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Havaların biraz serinlemesi ile birlikte çocuklarda farenjit, sinüzit, nezle, grip, orta kulak enfeksiyonu çok sık rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonlarındandır. Hafif ateş, hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük şeklinde kendini göstermektedir. Erken tedavi yöntemlerinden faydalanmak için uzman doktor desteği alınmalıdır.

Alt Solunum Yolu Enfeksiyonları

Pnömoni ve bronşiolit çocuklarda çok fazla görülebilen alt solunum yolu enfeksiyonları içimde yer almaktadır. Solunum sıkıntısına sebep olan bu hastalıklar ile karşılaşıldığında mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Tedavi sürecinde antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Doktor önerisine bağlı olarak kullanılan antibiyotik sayesinde çocukların kısa süre içinde iyileşebilmesi sağlanmaktadır.

İshalli Hastalıklar

Özellikle gelişmekte olan ülkelerde ishalli hastalıkla çocukların ölümü ile sonuçlanmasına sebep olmaktadır. Yüksek miktarda vücutta sıvı kaybı yaşanması sebebi ile çocuklarda ölüm durumu gerçekleşmektedir. İshalli durumlarda çocuğun susuz kalmaması için çok dikkat edilmeli ve sağlıklı beslenmesi sağlanmalıdır. Gerekirse serum takviyesi ile su kazanımı sağlanmalıdır.

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa