Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Çocuklarda Deri Hastalıkları


Yetişkinlerde görülen birçok deri hastalığı, çocuklar üzerinde de görülebilmekte ve hemen hemen aynı nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Yaşları itibariyle cilt yapıları daha hassastır ve çevresel faktörlerden de daha çabuk etkilenirler. Bununla birlikte, genetik nedenlerden dolayı da çocuklarda deri hastalıkları görülmektedir.

Çocuklarda Deri Hastalıkları Görülmesinin Başlıca Nedenleri;

  • Genetik faktörler
  • Alerjik faktörler
  • Temizlik ve hijyen ihmali
  • Beslenme alışkanlıkları
  • Vücudun kimyasal maddelere olan teması
  • Mevsimsel faktörler (İlkbahar mevsimi ile birlikte polenlerin gelmesi durumu)
  • Çok sıcak ya da çok soğuk altında kalmak
  • Farklı hastalıkların yan etkileri
  • Hormonların gelişimi (Özellikle sivilce oluşumunda)

En Sık Görülen Deri Hastalıkları

İsilik

Sıcak hava ve terlemenin etkisi ile oluşan bir deri hastalığıdır. Kızarıklıklar ve kaşıntı meydana gelir. Ter bezi gözeneklerinde tıkanma oluşur.

Pişik

Bebeklerde de çok sık görülen bir deri hastalığıdır. Hassas deriye değen dışkı, idrar ve terleme sonucu görülür. Bebek bezleri ve kıyafetler düzenli olarak değiştirilmelidir.

Hemanjiom Hastalığı

Çilek veya şarap lekesi adı ile de bilinen bir deri hastalığıdır. 1 yaşından 7 yaşına dek görülür ve ilerler. Deri altındaki kan damarlarının büyümesi ve yayılması ile koyu lekeler oluşur.

Sivilce

Çocukluktan ergenliğe geçiş sürecinde çok sık görülen bir deri problemidir. Hormonlara bağlı olarak görülmesi ile birlikte, beslenme alışkanlıkları ve temizlik ihmali sonucunda da ortaya çıkmaktadır.

Egzama

Cildin çok kuru kalması ve mevsimsel faktörler ile birlikte, alerjik olarak da meydana gelen bir deri hastalığıdır. Aynı zamanda çocuklarda en sık görülen deri hastalıklarının başında gelmektedir. Ciltte kızarıklıklar, döküntüler ve kaşıntılar meydana gelir. Cildin nemlendirilmesine dikkat edilmesi gerekir.

Kurdeşen

Ürtiker adı ile de bilinen kurdeşen hastalığı da çocuklarda sık görülen deri hastalıklarından birisidir. Genellikle böcekler ve beslenme dolayısı ile görülür. Vücudun tümünü kapsayabilir ve aşırı kaşınma sorunu yaşatır. Kızarıklıklar ve şişlikler meydana gelir.

Vitiligo

Deride renk değişikliği olması ve lekelerin meydana gelmesidir. Genellikle çocuklar üzerinde stres sonucu meydana gelmektedir. Çocuklarda görülen deri hastalıkları için zamanında doktora gidilmeli ve tedavisi mümkün olan deri hastalıkları için tıbbi önlemler alınmalıdır. Ebeveynlerin çocuklarına kişisel temizlik ve hijyen konusunda iyi bir eğitim vermesi de şarttır.

Çocuklarda görülen deri hastalıkların tanı, teşhis ve tedavisi için merkezimizden randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.