Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Elektrokoterizasyon (Et Beni, Sigil Tedavisi)


Elektrokoterizasyon yöntemi Elektrokoterlerin kullanımıyla ortaya çıkarken cildiye, kulak burun ve boğaz, kadın doğum, genel cerrahi gibi alanlarda dokuları yakma için ve yakarak doku kesme-çıkarma işlemlerinde kullanılmaktadır.

Siğil ve Et Beni Neden Oluşur?

Eller, ayaklar ve vücudun pek çok yerinde görülen siğiller genellikle karnabahar görüntüsünde olan kabarcıklı yapılardır. Virüsün bulaşması ile de kontrolsüz bir şekilde büyümeye ve çoğalmaya başlayabilirler. Cilt teması, cinsel ilişki ve ortak kullanım alanları bu hastalığın bulaşıcı olmasında etkilidir.

Et beni ise genellikle doğuştan olan ve cildin üst yapısındaki kabarcıklı ben çeşididir. Siğil gibi bulaşıcı olma özelliği yoktur. Ancak aynı işlemlerle tedavi edilmektedir.

Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Öncelikle siğil ve et beni gibi lezyonların cerrahi tedavisinde en çok uygulanan yöntem lezyonun yakılması veya dondurulmasıdır. Buradaki asıl amaç lezyonun tahrip edilerek kalıcı şekilde yok edilmesidir. Yakma işleminin elektrokoter ile uygulanması sonucu Elektrokoterizasyon yöntemi öne çıkmaktadır. Hasta bu tedavi yönteminde öncelikle masaya alınır ve koter cihazı cilde temas edecek şekilde siğilin olduğu yere yerleştirilir. Hastada eğer genital siğiller var ise öncelikle lokal, çok fazla siğil var ise genel anestezi uygulanması gereklidir. Operasyon sırasında herhangi bir siğilli bölgedeki mevcut olan siğiller teker teker yakılmaya başlanmaktadır.

Koterizasyon yönteminin elektromanyetik dalgalarla uygulanarak Elektrokoterizasyon işlemi adını alması tedavinin şeklini de belirtmektedir. Siğilli bölgedeki derinin ince olabileceği ihtimaliyle tedaviden sonra oluşan kızarıklıkların tamamen iyileşmesiyle hafif bir ağrı ve sızı yaşanabilmektedir. Genital bölge siğilleri nedeniyle bu operasyon yapıldığı takdirde en az 1 ay kadar cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilmektedir.

Bu tedavi yönteminde hem siğil hem de et beni için gerekli olan müdahaleler yapılmakla birlikte ilaç tedavisi de destekleyici olacaktır.

Tedavi için "Estetik ve Dermatoloji" kliniğimizden randevu alabilirsiniz.
Bilgi; 444 54 33

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa