Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım

Excimer Lazer


Hipermetrop, miyop, astigmat gibi göz rahatsızlıklarının tedavisinde en çok tercih edilen refraktif cerrahi yöntemi olan Excimer Lazer ile gözlük kullanımı ortadan kalkmaktadır. Özellikle kontakt lens ve gözlük kullanımına bağlı problemler için tavsiye edilen excimer lazer tedavisinin bir çok avantajı bulunmaktadır. Hastaların yaşam kalitesini arttıran, lens kullanımının meydana getirdiği mikrobik enfeksiyonları engelleyen bu yöntem dünyada 35 milyon üzeri insan tarafından da tercih edilmektedir.

Excimer lazer uygulaması öncesinde hastaların ameliyata uygunluk durumunun ölçülmesi için kornea kalınlığı ölçümü, retina tabakası kontrolü, göz tansiyonu değerleri, göz yaşı testi gibi gerekli tüm göz muayeneleri yapılmaktadır.

Excimer lazer tedavisinde genellikle Interlase ve PRKNo Touch (Transprk) gibi hastanın göz yapısının uygun olması durumuna göre geliştirilmiş teknikler bulunmaktadır.

Interlase tedavisinde bilinen kornea kapağı oluşturmak için tercih edilen bıçak kullanımı yönteminin aksine lazer cihazıyla, herhangi bir el müdahalesi olmadan, tamamen teknolojik imkanlar dahilinde kapak oluşturulması söz konusudur. İşlem sonunda hastanın göz yapısına en uygun flep oluşturulması mümkün hale gelmektedir.

PRK yönteminde lazer ameliyatı öncesinde korneada herhangi bir kapak oluşturulmakatadır. Genellikle korneası düz veya ince olan hastalar için uygunan bu yöntem epitel dokunun sıyırttırılması sonucu alt yüzeye lazer işleminin uygulanmasıdır.

No Touch Lazer (Transprk) yöntemi göze herhangi bir cihaz teması olmaksızın tamamen lazer ışınlarının 60 saniyeden az bir sürede gözü doğrudan tedavi etmesiyle yapılmaktadır. Hastanın tedavi sonrası iyileşme süresi diğer yöntemlerin aksine daha hızlı bir biçimde gerçekleşmektedir.

  • 18'in yaşın üzerinde,
  • Son yıl içerisinde gözlük numarası 0.50 dioptri üzerinde değişkenlik göstermemiş,
  • -8 diyoptri miyop, -5 diyoptri astigmat, +5 diyoptri hipermetrop derecesinde,
  • Kornea kalınlığı yeterli düzeyde, (Kornea sivrileşmesi veya Keratokonus gibi rahatsızlıkları bulunmayan)
  • Sistematik rahatsızlıkları bulunmayan (Şeker hastalığı, romatizme vb.)
  • Göz tansiyonu, göz kuruluğu gibi farklı bir hastalığı olmayan
  • Muayene tetkikleri sonucunda lazer tedavisini engelleyecek herhangi bir sorun içermeyen,

tüm hastalara excimer lazer tedavisi uygulanabilmektedir.