Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Ga-68 PSMA PET/CT


Ga 68 PSMA Pet-CT, günümüzde prostat kanseri tedavisine sağladığı katkı nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Ga 68 PSMA Pet-CT çekimi, prostat kanserinin tanı, evreleme ve tedaviye yanıt ve yeniden evreleme aşamalarında çekillebilir, bu sayede prostat kanseri tedavisinin planlamasında büyük önem taşımaktadır. Ga-68 PSMA PET/CT raporlaması ve çekim işlemi nükleer tıp doktorları tarafından gerçekleştirilir.

Ga 68 PSMA PET Nedir?

Ga 68 PSMA PET CT, prostat kanserinin vücuttaki yerleşimini spesifik olarak saptayan ve çok hassas görüntüler elde etmeye yarayan ileri düzey nükleer tıp görüntüleme yöntemidir. “Ga-68 PSMA” sıvı halde bir birleşimdir bu hastaya damardan verilir ve kanserli hücrelere tutunup çekim için renkli görüntü oluşmasını sağlar. PET- CT ise bilgisayarlı tomografi ve  PET kamerasından oluşan genellikle kanser taramasının yapıldığı bir görüntüleme cihazıdır.

Galyum 68 PET CT

Ga 68 PSMA çekimi hakkında daha detaylı bilgi ve %100 SGK kapsamından yararlanmak için;  

Whatsapp 

hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Galyum 68 PSMA çekimin için SGK anlaşmamız mevcuttur. Hızlı randevu ve rapor için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Galyum 68 PSMA PET CT Çekimi Nasıl Yapılır?

 1. Galyum 68 PSMA PET CT çekiminde bir hazırlık yoktur. Tok veya aç olabilirsiniz.  
 2. Çekimden önce damardan bir ilaç enjekte edilir ve ilaçlı bir su içirilir. 
 3. Verilen ilaçların vücutta dağılım yapmasını beklemek için rahat bir koltukta hasta bekletilir. Bekleme işlemi 1 saatten fazla sürebilir. Bu kişinin boy ve kilosuna bağlı olarak değişebilir. 
 4. Sonrasında, hastanın çekimini yapmak üzere nükleer tıp teknisyenleri hastaya eşlik ederek Pet-ct cihazında hastayı çekime alırlar. 
 5. Cihaz içerisinde hasta 15 dk kadar vakit geçirir. Cihazdaki işlem sonrasında hastanın çekim işlemi biter. Bazen hastaya  ek bir çekim daha yapılabilir. 

Ga-68 Psma Çekiminin Prostat Kanseri Tedavisindeki Önemi

 • Önceki görüntüle yöntemleri ile kemikteki veya başka bir organdaki metastaz ancak büyük bir kitleye ulaştığında fark ediliyor bu da hastalığın tedavisi açısında çok büyük zorluk çıkarıyordu. Ga psma çekimi ile bu zorluk büyük oranda ortadan kalkmış oldu.
 • Prostat spesifik membran antijeni (PSMA) kullanılan bu çekimde, lenf nodlarına ve kemiğe erken metastatik yayılımın gözlemlenmesi daha mümkün hale gelmiştir.
 • Ameliyat ve radyoterapiden sonra yapılan Ga-68 psma taraması ile metastazlar henüz küçükken saptanması daha mümkün hale gelmesi ile prostat kanseri tedavisine büyük katkı sağlamaktadır.

Galyum 68 PSMA PET CT Çekimi, Prostat Kanserine Spesifik Görüntüleri Nasıl Elde Eder?

 • PSMA: yani Prostat Spesifik Membran Antijeni prostat tümör hücrelerinin %95’inin yüzeyinde bulunan reseptörlere bağlanma özelliğine sahip bir moleküldür. Bu özellik sayesinde, Ga-68 radyofarmasötiğine bağlı olan PSMA vücuda verildiğinde yüksek oranda prostat kanserli hücrelere tutunur. Ga-68 Psma çekimlerindeki spesifik görüntüler bu sayede oluşur.
 • Ga-68: Galyum vücut sıcaklığında sıvı olan bir elementir. Bu elemente radyoaktif bir özellik katılarak Galyum-68 radyofarmasötiği elde edilir. Ga-68 radyofarmasötiği gözle görülmeyen farklı frekanslarda ışımalar yapar. 
 • Pet/Ct: Bu ışımalar Pet kameraları sayesinde kayıt altına alınır. Tomografi sayesinde de bu ışımaların vücuttaki yeri saptanır.
 • Özetle; GA 68 Psma radyofarmasötiği bir enjektör ile hastanın damarına verilir. Ga 68 işaretli Psma molekülleri prostat kanseri hücrelerine tutunur. Ga 68 radyo aktif maddesi kanser hücresine tutunduğu yerden ışıma yapar ve pet kamerasi bu ışımanın yerini saptar. Son olarak tomografi görüntüsü ile pet görüntüsü birleştirilince Galyum 68 PSMA Pet CT çekimi gerçekleştirilmiş olur.


Günümüzde Prostat Kanseri 

 • Prostat Kanseri, 50 yaş üzerindeki erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanser türüdür.
 • Prostat ameliyatı, üroloji doktorları tarafından yapılmaktadır. Ayrıca üroonkoloji doktorları son dönemde daha çok prostat kanseri ile ilgilenmektedir. 
 • Prostat kanserinin tedavi kısmı ise radyasyon onkoloji, medikal onkoloji doktorları ve nükleer tıp doktorları tarafından tedavi edilmektedir.
 • Radyasyon onkoloji doktorları; ışın tedavisi, Medikal onkoloji doktorları; kemoterapi şeklinde tedavi uygular. 
 •  Nükleer tıp doktorları ise; Lütesyum ve Aktinyum gibi genellikle diğer tedavilerden sonuç alınamadığı durumlarda uygulanan ileri teknoloji nükleer tıp tedavi yöntemlerini uygular.
 • Ameliyattan sonra koruyucu ve tedavi amaçlı kemoterapi veya radyoterapi yapılabilir. Tedaviden bir müddet sonra tedaviye yanıtın değerlendirilmesi için bazı tetkikler istenir. Bu taktiklerle tedavi etkinliğine ve hastalığın yayılmasına bakılır. Bu tetkiklerin başında Ga-68 PSMA gelmektedir. 
 • Kontrol altına alınmış hastalık genellikle PSA kan tahlili ile takip edilir. 
 • Modern tedavi stratejileri, prostat kanserli hastalarda progresyonsuz sağkalımı önemli ölçüde geliştirmiştir. Bununla birlikte, prostatektomi veya radyoterapi sonrası nükseden hastalık yerinin erken saptanması Ga psma ile daha mümkün hale gelmiştir. 

PSMA PET Fiyatı Nedir?

PSMA PET fiyatı hastaneden hastaneye fark etmekle birlikte hastanemizde SGK anlaşmalı olduğu için SGK’dan %100 yararlanabilirsiniz. 

Psma PET Hangi Hastanelerde Var?
Lifemed Tıp Merkezi anadolu yakası Kadıköyde Ga-68 PSMA Pet-Ct çekimi hizmeti veren hastanelerin arasındadır. 

PSMA PET SGK karşılıyor mu?
PSMA PET çekimi SGK anlaşması olan hastanelerde SGK tarafından karşılanır. Lifemed Tıp Merkezinde SGK kapsamında Ga-68 PSMA Pet-ct çekimi olabilirsiniz. 

Fizyolojik PSMA tutulumu nedir?
Ga 68 psma çekimlerinde, yazımızda bahsettiğimiz üzere PSMA spesifik ajanı kullanılır. Bu ajanın organlarda normal şekilde tutulum yapmasına fizyolojik psma tutulumu denir. 

Ga 68 psma Tutulumu Ne Demek?
Ga 68 psma çekimlerinde, yazımızda bahsettiğimiz üzere Ga-68 PSMA radyofarmasötiği kullanılır. Bu radyofarmasötik spesifik bazı dokularda tutunur ve buralarda görüntüde farklılık oluşmasını sağlar. Ga 68 psma tutulumu bu anlama gelir.

PSMA açılımı nedir?

Ga 68 PSMA PET CT çekimlerinde PSMA ajanı kullanılır. PSMA’nın açılımı prostat spesifik membran antijeni (PSMA) şeklindedir. 

Patolojik PSMA Nedir?
Ga 68 Psma radyofarmasötiğinin prostat kanserli hücrelere tutunma şüphesi olması durumunda patolojik PSMA ifadesi kullanılabilir.

PSMA pozitif nedir?
Görüntü alanına giren vücut dokularında PSMA ajanının tutulum yapması durumunda Psma pozitif ifadesi kullanılabilir. 

PSMA PET sonucu kaç günde çıkar?
PSMA PET sonucu hastaneden hastaneye değişik göstermektedir. Lifemed Tıp Merkezinde genellikle iki iş gününün sonunda akşam 18.00 çıkmaktadır. 

PSMA PET çekimi ne kadar sürer?
Ga-68 psma radyoaktif maddesi nükleer tıp teknisyenleri tarafından hazırlanarak hastaya enjekte edilir. Enjekte edilen radyofarmasötiğin vücutta dağılması için hasta rahat bir koltukta tv karşısında yaklaşık bir saat bir odada bekletilir. Daha sonra çekim süreci başlar. Teknisyen hastayı cihaz yatağına yatırır ve çekim işlemi ortalama 15-20 dakikada tamamlanır.

PSMA PET yan etkileri nelerdir?
Enjekte edilen radyoaktif maddenin herhangi belirgin bir yan etkisi bulunmamaktadır.

PSMA PET çekimi nerede yapılır?
PSMA PET Çekimi nükleer tıp bölümü olan hastanelerde PET-CT cihazında yapılır. 

Bilgilendirme amaçlıdır.