Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Gebelik & Emzirme Döneminde Beslenme Danışmanlığı


Gebelikte & Emzirme Döneminde Beslenme Danışmanlığı

Gebelik anne adayının doğumdan önce yaşamak zorunda olduğu ve henüz dünyaya gelmemiş çocuğunun karnında fetüsle başlayan ve bebek olmakla sonlanan belirli aşamalardan geçerek dünyaya gelmeye hazır hale geldiği bir süreçtir. 38-42 hafta aralığında süren bu süre zarfında anne adayının fizyolojik ve ruhsal olarak birçok değişimden geçerek anneliğe hazır hale geldiği de bilinmektedir. Annenin ve çocuğun en fazla 42 hafta sonunda başlayacak olan emzirme döneminden önce geçen gebelik döneminin bir bütün olarak doğum sonrasına hazırlık evresi olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Doğumdan önce ve doğumdan sonra hem annenin hem de çocuğun sağlığının korunması için yapılması ve uygulanması gerekenler bulunmaktadır. Özellikle beslenme ile alakalı olarak uyulması gereken bu kurallar anne ve çocuk sağlığını hem hamilelik döneminde hem de doğum sonrası dönemde korumakta etkili olacaktır.

Her anne adayı evlilikle başlayan hamilelik sürecinin ilk haberini aldığında çok mutlu olmaktadır. USG sonuçlarında anne karnında oluşmaya başlayan yeni bir hayatın ilk belirtileri görülmeye başlandıktan birkaç hafta sonra USG görüntülerinde ortaya çıkan görüntülerin hareket eden bir canlıya dönüşerek yaptığı küçük çırpınışlarla hissedilmeye başlandığında ise annenin fizyolojik durumu ile birlikte ruhsal durumu da büyük ölçüde değişmiş olacaktır. Gelinen aşamanın daha ilerisinin doğum ve doğam sonrası dönem olduğu bilinmekle birlikte bu aşamaya kadar olan sürecin en az doğum kadar dikkat edilmesi gereken bir süreç olduğu Kadın Doğum Uzmanları tarafından özellikle belirtilmektedir.

Annenin doğum öncesi ve doğum sonrasında dikkat etmesi gereken en önemli konu ise dengeli, yeterli ve sağlıklı beslenmedir. Beslenme alışkanlıklarının değiştirmesi ve hamilelik döneminde olması gerektiği bir programa dönüştürmesi her anne adayı için mutlaka uygulaması gereken bir tercih olmalıdır. Aksi taktirde kendi sağlığının bozulmasına neden olacağı gibi çocuğunun fiziksel gelişiminin tam olmasını engelleyebileceği gibi anne karnındaki ve dünyaya gelen bebeğin organlarının yeterli vitamin ve protein değerleri ile beslenip tam bir gelişme göstermesi engellenmiş olacaktır.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Beslenme Danışmanlığından Bilgi Almak

Gebelik ve emzirme döneminde özellikle ilk defa anne olanların beslenme programı uygulaması gerekmektedir. Bu programın annenin ve çocuğun beslenme alışkanlıkları düşünülerek hazırlanması gerekmektedir. Bunun için annelerin mutlaka bir gebelik ve emzirme danışmanlığına başvurarak kendilerine özel programı kontrollü olarak uygulaması gerekmektedir.

Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa