Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Kısırlık Tedavisi


Kısırlık tedavisinin yapılması için öncelikle kısırlığın altında yatan nedenlerin araştırılması ve tespit edilmesi gerekmektedir Araştırmaların ve tahlillerin sonucunda uygun tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir. Kısırlık sorunundan söz edebilmek için evli çiftlerin 1 sene boyunca korunmadan sağlıklı bir cinsellik yaşamlarına rağmen çocuk sahibi olamamaları gerekmektedir. Zaman kaybedilmeden uzmana başvurulması gerekmektedir. Kısırlık için başvurulan yöntemlerin hepsi yardımcı üreme tedavi yöntemleridir. Çiftler doktora birlikte başvurmalı ve gerekli tedavi yöntemleri için ikisi birden incelenmelidir. Kısırlık sorununda kurtulmak için ilk olarak en kolay yöntemler tercih edilirken ardından adım adım diğer tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Kısırlık Tedavisi İçin Uygulanan Yöntemler

1) Yumurtlama Tedavisi : Yumurtlama konusunda yaşanan sıkıntılar çözülebilir durumda ise yumurtlama yöntemi tercih edilmektedir. Yumurtlamayı düzenli bir şekilde sağlayacak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ultrason aracılığı ile belirli aralıklarda yumurta takibi yapılmaktadır. Yumurtaların gelişimi izlenerek gebelik için uygun olup olmadığı incelenmektedir. Anne adayına verilen birden fazla ilaç sayesinde çok sayıda yumurta elde etmek amaçlanmaktadır. Yumurtaların istenilen boyuta ulaştığı görüldüğünde yumurtlamaya yardım eden iğneler vurularak cinsel ilişkiye girilmesi sağlanmaktadır. Anne ve babaların çocuk sahibi olamadıklarında ilk tercih edilen yöntem yumurtlama yöntemi olmaktadır.

2) Aşılama Yöntemi : Doğal yollar denenmesine rağmen hamile kalamayan çiftlerin çocuk sahibi olabilmesi için kullanılan yöntemlerden birisi de aşılama yöntemidir. Sperm örnekleri alınarak vajina içerisine bırakılır ve bu sayede aşılama yöntemi uygulanmaktadır. Oldukça ekonomik olan bu yöntem aynı zamanda çok kolaydır. Aşılama yönteminde gebe kalma şansı sperm sayısı ile doğru orantılı olmaktadır. Spermin kalitesinin iyi olması durumunda gebelik başarılı olabilmektedir.

3) Tüp Bebek Tedavisi : Tıp alanında en fazla gelişen tedavi yöntemidir. Birçok evli çiftin yüzünün gülmesini sağlayan tüp bebek tedavisinde mutlaka bilgili ve tecrübeli doktorların tercih edilmesi gerekmektedir. Etkili ve başarılı şekilde sonuçlara ulaşmak için tüp bebek tedavisi çok doğru bir tercih olmaktadır. Kadının yaşı tüp bebek tedavisini çok etkilemektedir. İlerleyen yaş başarı şansını da düşürmektedir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde yaşın önemli bir faktör olduğu unutulmadan uzman doktor desteği alınmalıdır. Aşamalardan oluşan bu tedavi sayesinde bebek sahibi olmak mümkündür. 

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa