Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Kupa Tedavisi (Kuru Kupa ve Yaş Kupa/Hacamat)


Kupa tedavisi nedir?

Kupa tedavisi (Bardak Çekme) belki de bilinen eski geleneksel tedavi yöntemlerinden birisidir. Yapılan arkeolojik çalışmalarda neredeyse insanlığın başlangıcından beri kupa uygulamalarının yapıldığı gözlemlenmektedir. İlk olarak Afrikada rastlanan uygulama bulgularına Çin, Hindistan, Baltık  ülkeleri Batı Avrupa ülkeleri ve Ortadoğuda da rastlamak mümkündür. 20. Yüzyılın ilk çeyreğine kadar  Avrupada da uygulanan bu yöntem modern tıbbın batıda uygulanmaya başlaması ile bir miktar unutulmuşsa da hemen hemen her yerde yeniden bir tamamlayıcı tıp yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Klasik Çin tıbbında akapunktur ile birlikte veya tek başına en sık uygulanan yöntemlerden birisi kupa uygulamalarıdır. Vucudun denge sistemi üzerinden, modern tıbbın tamamen dışında, bir sistematiği olan geleneksel Çin tıbbında bilinenin aksine yaş kupa (Hacamat) tedavisi çok sık uygulanmaktadır. Çin de akapunktur noktaları üzerinden kuru kupa uygulamalarının da yaygın yapılmaktadır. Geleneksel Osmanlı tıbbında daha çok İran ve Arabistan üzerinden gelen bilgilerle Hacamat uygulaması sık olarak kullanılmıştır. Burada Peygamber sünnetine  uygun zamanlamalar ve uygulama yerleri kullanmak özem arz etmiştir.

Kupa Tedavisi

Günümüzde özellikle Detoks amaçlı ve ağır metal yükünü azaltmak hedeflenerek, beslenme ve hayat tarzı değişiklikleri ile beraber Yaş Kupa uygulamaları tüm dünyada daha sık başvurulan bir tamamlayıcı tıp yöntemi olarak kullanılmaktadır.

 Kupa tedavisi nasıl yapılır?

 Kupa tedavisinde kişinin şikayetleri değerlendirilerek  klasik noktalar üzerine vakumlanabilir bir kupa yardımı ile kuru kupa işlemi yapılır. İşlem bu şekilde sonlandırılarak sık aralıklarla tekrar edilebilir. Bu daha çok kas spazmları, bağımlılık terapileri gibi durumlar için uygundur. İşlemin yaş kupa olarak uygulanmasına karar verilmiş ise ilk vakumlama işleminden hemen sonra vakumlanan alana steril bir bistüri aracılığı ile 1-1.5 mm derinlikte ve 5-7 mm uzunlukta çizikler atılır. Öncesinde yapılan vakumlama nedeni ile bu işlemde ağrı hissedilmez. Çizme işleminden hemen sonra alan tekrar vakumlanarak kan sızması sağlanır.

Bölgedeki özellikle hücreler arası bölgelerden ve küçük kılcal damarlardan sızan kanın kupayı doldurması ile gerektiğinde 1 veya 2 kez kan temizlenerek vakumlamaya devam edilir. Sonrasında vakumlama sonlandırılır, alan temizlenir ve yara iyileşmesini çabuklaştırmak amacı ile, çeşitli bitkisel sıvılardan yararlanılarak,  pansuman edilerek kapatılır.  

Bu şekilde yapılan uygulamalar gerektiği taktirde başka bölgelere yapılması durumunda 1-2 hafta ara ile aynı bölgelere yapılması durumunda ise 1 ay ara ile birkaç kez tekrarlanabilir. Detoks ve/veya Sünnet amaçlı yapılan Hacamat uygulamaları ise genellikle yılda 1 veya 2 kez yapılır. Kuru Kupa uygulamalarında ise genel anlamda tekrarlama sıklığı ile ilgili bir sınır yoktur.

Kupa Terapisi

Bu şekilde yapılan uygulamalar gerektiği taktirde başka bölgelere yapılması durumunda 1-2 hafta ara ile aynı bölgelere yapılması durumunda ise 1 ay ara ile birkaç kez tekrarlanabilir. Detoks ve/veya Sünnet amaçlı yapılan Hacamat uygulamaları ise genellikle yılda 1 veya 2 kez yapılır. Kuru Kupa uygulamalarında ise genel anlamda tekrarlama sıklığı ile ilgili bir sınır yoktur.

Hangi hastalıklarda kupa tedavisi uygulanır?

Hemen hemen her türlü hastalıkta destekleyici ve tamamlayıcı olarak kupa uygulamaları yapılmakla beraber özellikle kas ve iskelet sistemi hastalıklarında, sindirim sistemi hastalıklarında, sinir sistemi hastalıklarında kullanılmakta olup detoks ve antiageing amaçlı olarakta sıklıkla kullanılmaktadır.

Derin anemi ( Kansızlık ) dışında bariz bir kontrendikasyon ( yapılmama ) durumu yoktur.

Bilgilendirme amaçlıdır.