Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Melazma (Yüzde Leke)


Halk dilinde güneş lekeleri olarak bilinen melazma ciltte siyah ve kahverengi lekelerin oluşması şeklinde meydana gelmektedir. Alın bölgesinde, çenede, üst dudak bölgesinde yoğun bir şekilde görülmektedir. Melazmalı bölge diğer cilt bölgelerine göre çok daha koyu renkte görülmektedir.

Melazmanın nedenleri nelerdir?

Melazma hastalığında en sık karşılaşılan nedenler arasında güneş hasarı bulunmaktadır. Güneşten yeterince korunamayanlarda melazma çok sık olarak görülmektedir. Stres ve psikolojik sorunlara bağlı olarak da melazma görülmektedir. Stres sırasında hormonların salgılanması durumunda renk hücreleri etkilenmektedir. Tetiklenen renk hücreleri melazma oluşumuna neden olmaktadır. hormonal sebepler nedeni ile de melazma olabilmektedir. Hamilelerde, doğum kontrol hapı kullananlarda melazma görülme olasılığı yüksektir. Renk hücrelerinin fazla çalışmasını sağlayan hormonlar güneş lekelerinin artmasını sağlamaktadır. Hamilelik lekesi olarak da bilinmektedir.

Melazma tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?

  • Lekelerin giderilmesinde etkili olan kremler
  • Lazer yöntemi
  • Kimyasal peeling uygulaması
  • Cilt yenileme uygulamaları

Bu yöntemlerin hepsi çok etkili ve başarılı yöntemlerdir. Cildin üst tabakasını soyarak cildin yüzeyindeki lekelerin yok olmasını sağlamaktadır. Alttan yeni cilt hücreleri gelir ve cildin üzerindeki lekelerin kaybolması sağlanır. Kimyasal peeling yöntemi cildi en az seviyede tahriş eden bir yöntemdir. Kızarıklık gibi durumların en az görüldüğü yöntemdir. Lazerle cilt soyma yönteminde yapılan uygulama sırasında lokal anestezi kullanılmaktadır. Uygulama sonrasında şişlik ve kızarıklık görülebilmektedir.

Melazma hastalığından korunmak için ne gibi yöntemler alınmalıdır?

Güneş lekelerinden korunmak için hangi tedavi yöntemini seçerseniz seçin mutlaka güneşten cildinizi korumanız gerekmektedir. Cildinizi güneş ışınlarından korumadığınız takdirde uygulanan yöntemlerden sağlıklı sonuç almak mümkün değildir. Güneş ışınları tek başına olarak cildin lekelenmesinde çok etkilidir. Yüksek koruma faktörlü güneş kremleri güneş lekelerinden korunmak için çok etkilidir. En az 30 faktörlü güneş kremi kullanımı gerekmektedir.

Özellikle çinko oksit ve titanyum oksit içeren güneş kremleri güneş lekelerinden korunmak için çok etkili olmaktadır. Güneş lekelenmeleri durumunda mutlaka uzman hekimden destek alınması gerekmektedir. Erken müdahale ile lekelerden kolayca kurtulmak mümkündür. Bulutlu havalarda bile güneş kremi kullanılması gerekmektedir. Cildinizin ne kadar hassas olduğunu unutmamalısınız. 

Muayene için randevu almak ister misiniz?

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa