Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Mide Balonu


Mide balonu mideye yerleştirildikten sonra hava veya sıvı ile ortalama 400 cc şişirilen silikon bir balondur. Diet ve egzersiz ile kilo veremeyenlerde, ameliyat olmak istemeyenlerde veya ameliyat riski yüksek olan süper obezlerde , ameliyat öncesi  kiloyu azaltmak amacı ile endoskopik olarak uygulanan geçici bir kilo verme yöntemidir. Yeme alışkanlığını değiştirmek yani azaltmak balon çıkartıldıktan sonra da bu alışkanlığa devam etmek asıl hedeftir.
Mide balonu obezite cerrahisinin alternatifi değildir, cerrahiye göre artısı mide bütünlüğünü bozulmaması ve  geri dönüşümlü bir işlem olması ve cerrahideki kronikleşebilen vitamin mineral gibi emilim bozukluklarının olmamasıdır. 
Mide balonu yerleştirildikten 6 ay – 1 sene arası değişen süreler sonra çıkarılmalıdır. Mide ülseri , geniş mide fıtığı varlığı ve gebelik durumlarında uygulanamaz. Mide bulantısı, ağrı, ülser, mide kanaması, mide delinmesi, barsak tıkanıklığı çok nadir de olsa görülen komplikasyonlarıdır.

Mide balonu ile ilgili daha detaylı bilgi için;  

0554 837 49 16 uzman sağlık çalışanımız yada

Whatsapp hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Mide balonu nasıl takılır?

Hastanın operasyon için gerekli sedasyon (uyutma) süreci tamamlandıktan ve endoskopik inceleme yapıldıktan sonra  kontrendikasyon yani işleme engel bir durum  yoksa balon tipine göre değişik şekillerde mideye gönderilir ve endoskopi cihazı  ile balonun yeri kontrol edilir. Yerleştirilen balonun içindeki kateter yolu ile  şişirilme süreci başlar. Bu sürecin ardından kateter ağızdan çıkarılır. İşlem süreci tamamlandıktan sonra hasta aynı gün içerisinde evine dönebilme olanağına sahiptir.

Mide balonu uygulamasının yan etkisi var mıdır?

Mide balonu İşlemi sonrasında bazı hastalarda kusma, kramp ve bulantı gibi sonuçlar görülebilir. Fakat uygulamayı takip eden 1 haftalık süreç içerisinde yan etkiler azalır. Devam eden kusma ve bulantı gibi yan etkilerde doktora başvurulması gereklidir. Nadir görülen bazı vakalarda hastanın mide balonunun uyuşmazlık göstermesi sonucu mideden çıkarılması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ayarlanabilen balon tipinde ise bu tip durumlarda yeniden bir operasyon yapılır ve balon biraz daha indirilerek hastanın karşılaştığı yan etkiler ortadan kaldırılır.

Mide balonu kimlere uygulanır?

Obezite cerrahisinde uygulanan mide balonu uygulaması, hastalarda ihtiyaçtan fazla yemek yemeye bağlı olarak gelişen kilo problemleri nedeniyle uygulanır. Özellikle;

Obezite hastası veya obezite ameliyatı gerektirecek kadar kilolu olmayan ancak standart zayıflama yöntemleriyle zayıflayamayan, Vücut kitle indeksi 27 üzerinde olan, kilo vermek isteyen, morbid obezite tanısı konulan ve ameliyata bağlı risk faktörlerini ortadan kaldırmanın hedeflendiği hastalara uygulanır.

Mide balonu kendi kendine vücuttan atılır mı?

Halk arasında yutulabilir diye tabir edilen mide balonu ı ortalama 4 ay içerisinde içerisindeki sıvı içeriği sayesinde parçalanır  boşalır ve doğal yolla  atılır. Balonun çıkarılması için  komplikasyon gelişmedikçe operasyon gerekmez. 

 

Mide balonu operasyonu ne kadar sürer?

Mide balonu operasyonu 10-15 dk.’lik bir işlemdir.

Mide balonu operasyonu öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Operasyonun endoskopi altında yapılması nedeniyle hastaların en az 12 saat öncesinden herhangi bir şey yememesi ve içmemesi gerekir. Mobil hastalarda ve en son hafif gıda tüketen hastalarda bu süre 6 saate kadar inebilir.

Kan sulandırıcı kullanımı halinde, bazı kan sulandırıcı ilaçlar  ilgili branş hekimlerine danışılarak  operasyondan 1 hafta önce bırakılmalıdır veya yerine başka kan sulandırıcı ilaç verilmelidir. 

Mide balonu operasyonu sonrası nasıl beslenilmelidir?

Operasyon sonrası doğru bir beslenme programı oluşturmak oldukça önemlidir. Özellikle mideye yerleştirilen balonun meydana getirdiği yan etkileri (kramp, bulantı, kasılma vb.) azaltmak için diyetisyen desteği alınarak uygun bir beslenme düzeni hazırlanabilir. Mideyi rahatlatan bitki çayları tüketilebilir. Karbonhidrat, protein ve yağ yönünden dengeli gıdalar tercih edilmelidir.

Mide balonu delinir mi?

Mide balonunun delinme riski düşüktür. Ancak bu gibi bir durum oluşması durumunda renkli sıvı ile şişirilen balonlarda  idrar renginde balonun içindeki sıvı nedeniyle mavi renkli bir görünüm meydana gelir. Bu durum hastalar tarafından kısa zamanda fark edilir. Doktor muayenesinin ardından mide balonunun aldığı hasar derecesi kontrol edilir. Gerekli görülmesi halinde balon çıkarılır veya yenisi yerleştirilir. Mide balonu çıkarılması gereken hastalarda ise öncelikli olarak balon içerisindeki sıvı boşaltılır.

İlgili Doktorumuz

Op. Dr. Eyüp SEVİM

 

 

Bilgilendirme amaçlıdır.