Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

MR Artrografi


MR artrografi incelemesi, eklemlerin ayrıntılı görüntülenmesi için yapılan bir çeşit MR (Manyetik rezonans görüntüleme) işlemidir. Diz, dirsek, omuz, kalça, el ayak gibi iki kemiğin birleştiği eklem yerlerinde yaşanan rahatsızlıkları doktor muayenesi veya basit görüntüleme yöntemleri ile teşhis etmek her zaman optimal olmayabilir.
İstanbul Kadıköy’deki Lifemed İleri Görüntüleme ve Tanı Merkezinde uzman Radyoloji kadromuz tarafından MR artrografi işlemi yapılmaktadır.

MR artrografi ile ilgili daha detaylı bilgi ve randevu için;  

444 54 33 çağrı merkezimiz ya da

Whatsapp hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Lifemed Tıp Merkezi, kadıköy bağdat caddesinde, ileri teknoloji cihazları ile üstün hizmet ve yüksek hasta memnuniyeti prensibiyle, sağlık sektöründe 2004 yıllından itibaren hizmet vermektetir.

MR Artrografi Nedir?

MR artrografi işlemi, eklem içi yapıların ayrıntılı görüntülenmesini sağlayan bir tanı yöntemidir. Böylelikle normal MR incelemede görülmesi zor olan yapıların görüntülenmesi sağlanır. Omuz, dirsek, kalça, diz ekleminde ve el ve ayak bileğinde eklem hareketini sağlayan tendon, bağ, menisküs ve labral yapıların ve eklem içi serbest cisimlerin, görüntülenmesinde MR artrografi etkin bir radyolojik tetkiktir.

MR Artrografi Nasıl Yapılır?

  • Uygun alan temizliği ve lokal anesteziyi takiben cilt, cilt altı dokular uyuşturulduktan sonra
  • Eklem içine kontrast madde, lokal anestezik madde ve serum fizyolojik karışımı ince bir iğne ile, BT rehberliğinde verilerek eklem kapsülünde şişkinleşme sağlanır.
  • Kısa bir bekleme süresinden sonra MR incelemesi yapılır.
  • MR Artrografi işlemi sırasında verilen kontrast çözeltisi, eklem içi yapılardaki yırtıkların belirlenmesini, yırtıkların içini doldurarak ve/veya yırtıklardan eklem dışına sızarak kolaylaştırmaktadır.


MR Artrografi İle MR İşlemi Arasındaki Fark Nedir?

Ekleme yönelik rutin MR çekimlerinden farklı olarak MR artrografi incelemesinde eklem içerisine MR görüntülerinde parlayan kontrast madde verildiğinden; eklem hareketini sağlayan özellikle menisküs ve labral yapılarda yırtık olup olmadığının değerlendirilmesi daha optimal olarak sağlanmaktadır. 

MR artrografi Ağrılı Bir işlem Midir?

MR artrografi işlemi için BT rehberliğinde ekleme içine girmeden önce cilt, cilt altı dokuları uyuşturmak için ince bir iğne ile lokal anestezi uygulanır. Eklem içerisine verilen; kontrast madde,serum fizyolojik karışımına lokal anestezik madde de eklenerek ağrı minimuma indirilmeye çalışılır. Ancak eklem kapsülünde oluşan şişkinliğe bağlı kapsül gerilmesi hissi yaşanabilir.

İlgili Doktorumuz

Uzm. Dr. Nevin BAKAR

Bilgilendirme amaçlıdır.


MR Artrografi İle İlgili Yazılar