Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

MR Nedir?


MR Nedir?

Manyetik Rezonans Görüntüleme olarak adlandırılan MR, radyo dalgaları aracılığıyla güçlü bir manyetik alan içerisinde yer alan büyük mıknatısların insan vücudundaki anatomik yapıları diğer yapılardan ayrıştırmak, sağlıklı ve hasta dokular arasındaki farkı belirlemek için tercih edilen bir radyoloji tekniğidir. Bir diğer mr nedir sorusunun yanıtı olarak radyo dalgaları yardımıyla hastanın şikayetinin net bir biçimde tespit edilebilmesi için radyolojide kullanılan temel görüntüleme yöntemi yanıtı verilebilmektedir. Vücudun bir çok bölgesinin görüntülenmesinde tercih edilebilen MR;

  • Nörolojik hastalıkların tespitinde (Baş ağrısı, baş dönmesi, epilepsi, beyin tümörü, bunama, felç vb.)
  • Beyin omurilik sıvısında meydana gelen dolaşım bozukluğunun tespitinde
  • Kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tespitinde (Disk kayması, fıtık, omurga problemleri, eklem ve bağlarda meydana gelen rahatsızlıklar vb.)
  • Spor yaralanmalarında
  • Kalp hastalıklarının tespitinde (Kalbin yapısının, fonksiyonunun, koroner damarların görüntülenmesi vb.)
  • Meme kanserinin erken süreçte teşhisini kolaylaştırmak için tarama amacıyla
  • Prostat kanserinin erken süreçte tespitinde,
  • Metastaz taramalarında,
  • Boyun, gırtlak, yutak, dil, tükürük bezi vb. yapılardaki rahatsızlıkların değerlendirilmesinde,
  • Karın içi organlarda meydana gelen hastalıkların tespitinde büyük önem taşımaktadır.

Merkezimizde Meme MR, Spektroskopi MR, Kardiyak MR, Bos Akım MR gibi özel MR çekimleri yapılmaktadır.

MR Nedir

MR Çekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

MR ile ilgili mr nedir sorusunun yanıtını arayan bir çok hastanın işlemle ilgili merak ettiği bir diğer soru da MR çekiminin ne şekilde yapıldığıdır. Merkezimizdeki MR çekimleri iç hacmi geniş Magnetom Avanto cihazında yapılmaktadır. Bebeklerde, çocuklarda, hamileliğin ilk üç ayını tamamlamış (öncesinde gereklilik oluşmadıkça tercih edilmemektedir) kadınlarda güvenle tercih edilebilen bir teknik olan MR cihazı yüksek bir çekim gücüne sahiptir. Bu nedenle hastanın vücudunda yer alan metal eşyaların (saat, kolye, küpe vb.) çıkartılması istenmektedir. Hasta MR cihazına alındıktan sonra çekim başlar. Çekim sırasında elde edilen görüntülerin net olabilmesi için hastanın hareketsiz durması gerekmektedir. Bazı MR çekimlerinde görüntünün daha net olması ve hastalığa dair bulguların kesin olarak tespit edilmesi için ilaçlı MR çekimi de tercih edilebilmektedir. İnceleme ortalama 15 ile 45 dakika arasında değişir.

MR Çekiminin Avantajları

MR çekimi herhangi bir radyasyon içermemektedir. Bu nedenle hasta sağlığı için herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Bu durum mr nedir sorusunun bir yanıtı olarak radyo dalgalarının kullanılması nedeniyle diğer mr tekniklerinden ayrışmaktadır.

Hastalıkların tanı ve teşhis süresince güvenilir bir tekniktir.

Kısa zamanda net görüntüler elde edilebilmektedir.

MR Nedir

MR çekimlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için 0850 222 54 33 çağrı merkezimizle iletişime geçebilir veya sizi arayalım formu üzerinden bilgilerinizi iletebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.


MR Nedir? İle İlgili Yazılar