Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Refleksoloji


Refleksoloji nedir?

Refleksoloji, çok eski zamanlarda dünyadaki bir çok kültürde var olduğu bilinen alternatif tedavi yöntemidir. Bu kültürler tüm vücutta iyileşme için ayağı kullanmıştır. M.Ö 3000’li yıllardan günümüze gelen bir uygulama olan refleksolojiye göre ayak noktalarına uygulanan basınç, o noktalar üzerinden geçen organlara, organlardan hücrelere, hücrelerden de tüm bedene serbest enerji akışının sağlanması temeline dayanır.

Refleksoloji

Denge sağlayan bir terapi olarak da tanımlanabilen refleksoloji terapisi, duygusal, ruhsal ve fiziksel olarak kişinin kendisini iyi hissedebilmesini ve doğal dengesini bulabilmesini sağlar. Özellikle kronik ağrılarda etkili olduğu gözlemlenmektedir.

Refleksoloji ile parmaklarla refleks bölgeler uyarılır, sinir uyarılarının geçişi, kan akımı ve vücudun homeostasisi sağlanmış olur. Ayak masajı değildir, sinir yollarının uyarılmasıdır. Vücudun kendi kendisine iyileştirme mekanizmasını harekete geçirir ve bedende fizyolojik rahatlama sağlar.

Refleksoloji

Refleksolojinin faydaları nelerdir?

  • Bedensel ve zihinsel anlamda stresin azaltılmasına yardımcı olur.
  • Kaslardaki gerginliği azaltarak kan dolaşımının artmasına katkı sağlar.
  • Kemoterapi sonrası onkoloji hastalarına, baş ağrılarına, böbrek ve safra taşlarına, astım hastalarına, mesane hastalıklarına iyi gelen bir terapidir.

Refleksoloji

  • Perimenstrüel distresin hafifletilmesinde faydalı sonuçlar elde edilmesini sağlar.
  • Depresyon, anksiyete gibi pek çok ruhsal problemde tercih edilen bir uygulamadır.
  • Uyku kalitesini arttıran refleksoloji aynı zamanda uyku bozuklukları üzerine de olumlu etki etmektedir.

Daha fazla bilgi için sizi arayalım

Bilgilendirme amaçlıdır.