Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım

Ritim Holter


Ritim Holter Nedir?

Kalp ritim bozukluklarını saptamak, hastanın şikayetleri ile ritim bozukluğu arasındaki neden – sonuç ilişkisini araştırmak, ritim bozukluğuna karşı uygulanan tedavinin etkili olup olmadığını öğrenmek için başvurulan seçkin bir yöntemdir. Ambulatuvar elektrokardiyografi, açıklanamayan diğer bir deyişle nedeni bulunamayan baş dönmesi, göz kararması, bayılma, tekrarlayıcı çarpıntı gibi şikayetleri olanlara önerilmektedir.

Holter EKG Cihazının Kabloları Çıkarsa;

Çıkan kablolar yine aynı yerlere takılmalıdır. Eğer birden fazla kablo yerinden çıktıysa ve yerleri belli değilse mümkünse Holter EKG sistemini takan kişi veya kurum aranmalıdır. Bu irtibat sağlanamıyorsa kablolar yine de boş olan pullara (elektrod) takılmalı; ancak cihazın teslimi sırasında bu durum hakkında mutlaka bilgi verilmeli; kabloların yerlerinin kayıt sırasında değişmiş olabileceği anlatılmalıdır.

Holter EKG Kaydı ve Şikayetler

Holter EKG nin takılma nedeni zaten böyle bir durum sırasında kalp ritminin kaydedilmesidir. Çoğu cihazda böyle bir anda basılarak aktive edilmek üzere küçük bir düğme bulunur. Bu düğmeye basıldığında cihazın kayıtlarında o zaman anı işaretlenecektir. Böylece raporu düzenleyen kardiyolog o sıradaki kalp ritmi ve hastalık hakkında daha ayrıntılı değerlendirme yapacaktır.

Holter EKG Cihazı Takıldığında Bunlara Dikkat Edin

Holter EKG cihazı takılması genelde hastanın günlük yaşamına önemli bir kısıtlama getirmez. Aksine kişinin günlük olağan yaşayışına devam etmesi istenir. Holter EKG takılı olan hastanın elektronik veya elektrik ile çalışan cihazlar kullanmasında, araç ve cep telefonu kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Holter cihazı takılıyken tek bir kısıtlama vardır; hasta cihaz takılıyken duş almamalı, banyo yapmamalıdır. Holter EKG kaydı uyku sırasında da devam eder; herhangi bir zararı yoktur.

Ritim Holter Kullanım Alanları Nelerdir?

Ritim bozukluklarının tanısında, şikayet oluşturmayan kalp damar hastalıklarının tanı ve tedavisinin değerlendirilmesinde, ritim veya damar hastalıklarında tedavinin izlenmesinde, hastanın bir takım şikayetlerinde (özellikle bayılmada), şikayetlerinin kalp ile ilgili olup olmadığının araştırılmasında. Kalp ritim bozukluklarını saptamak, hastanın şikayetleri ile ritim bozukluğu arasındaki neden-sonuç ilişkisini araştırmak, ritim bozukluğuna karşı uygulanan tedavinin etkili olup olmadığını öğrenmek için başvurulan seçkin bir yöntemdir.

Ambulatuvar Elektrokardiyografi Nedir?

Gezip dolaşırken diğer bir deyişle günlük yaşamı sürdürürken 24–48 saat kesintisiz çekilen elektrokardiyografiyi anlatan bir deyimdir. Gerek görüldüğünde aralıklı olarak gerçekleştirilen ve haftalarca ya da aylarca sürdürülen elektro yazdırımı da yapılabilir. Ambulatuvar elektrokardiyografi Holter izlemi (Holter Monitoring) olarak da bilinir.

Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 0850 222 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.