Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Safra Sistemi Taşı ve Pankreas Hastalıkları


Karın sağ üst kısmında, sırta vurabilen ağrı, bulantı, kusma yakınmalarına yol açabilir. Safra kesesi taşı bazen hiçbir yakınma yapmayabilir, bu durumda tedavi gerekmez; ancak yakınmalara yol açan kese taşlarının tedavisi gerekmez; ancak yakınmalara yol açan kese taşlarının tedavisi gereklidir: Taşlı safra kesesi ameliyatla çıkarılır. Kilosu fazla olan kadınlarda daha sık görülür.

Keseden ana safra kanalına geçen taşlar çıkarılmadığı takdirde tıkanmaya bağlı sarılığa, safra yolu, karaciğer ve pankreasta ciddi iltihabi hastalıklara yol açabilirler.

Pankreatit, pankreasın mikrobik olmayan iltihabi hastalığıdır; sırta vuran kuşak tarzında karın ağrısı ile ortaya çıkar. Çok ciddi bir durum yaratabilir. En sık nedeni kadınlarda safra taşları, erkeklerde alkol kullanımıdır. Bunun dışında kan yağlarından trigliseridlerin yüksekliği, sigara içimi, kullanılmakta olan ilaçlar rol oynayabilir; bazen nedeni belirlenemeyebilir. Muayene, laboratuvar ve görüntüleme yöntemleriyle tanı konabilir.

Pankreas kanseri sarılık, karın ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı ve bulantıyla ortaya çıkar. Muayene ve ultrasonografi, tomografi, MR gibi görüntüleme yöntemleriyle tanısı konabilir. Küçük tümörler endoskopik ultrasonografi yöntemiyle belirlenebilmektedir. Pankreas kanserinin erken dönemde fark edilmesi tedavi açısından çok önemlidir.

* Türk Gastroenteroloji Derneği'nin web sayfasından yararlanılmıştır.

Gastroskopi ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayınız.

Bilgilendirme amaçlıdır.