Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Strese Bağlı Deri Değişiklikleri


Strese bağlı deri değişikliği nedir?

Günümüz insanlarının en büyük gündelik sorunlarından birisi olan stres, sadece ruhumuzu değil aynı zamanda vücudumuzu da etkilemektedir. Birçok hastalığın temel nedenini oluşturan bu psikolojik baskı, devam ettiği takdirde vücudumuzun çeşitli reaksiyonlar vererek hastalanmasına neden olur. Strese bağlı deri değişiklikleri de günümüzde en sık görülen stres kaynaklı hastalıklardır.

Strese bağlı deri değişikliğinin belirtileri ve nedenleri:

Çeşitli birçok sorundan dolayı kişiler yoğun bir strese maruz kaldıklarında deri bu psikolojik baskıya karşı olarak reaksiyonlar gösterir. Stres kaynaklı ortaya çıkan bazı deri değişiklikleri ise şunlardır:

Egzama: Deride kaşınma, kızarıklık, döküntü gibi belirtiler ile ortaya çıkan stres egzaması, yoğun strese maruz kalmış kişilerde görülen bir deri hastalığıdır. Stres devam ettiği sürece veya sonrasında da reaksiyonlar devam edebilir ve müdahale edilmediği takdirde derideki bu bölgeler ağrılı açık yaralara dönüşebilmektedir.

Akne: Stres sonucu oluşan diğer bir deri hastalığı ise akne oluşumudur. Yoğun strese bağlı olarak oluşan akneler, aynı zamanda yoğun stres altında olan kişiyi dış görüntüsünden dolayı da etkileyerek daha derin bir psikolojik baskının altına girmesine neden olur.

Ürtiker: Halk arasında kurdeşen olarak da bilinen ürtiker, deride kaşınan kırmızı kabartılar olarak ortaya çıkmaktadır. Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir ve stresin boyutuna göre hızla yayılabilir.

Saç dökülmesi: Saç kıran hastalığı vücutta saç derisinde, sakallarda, kirpik ve kaşlarda çeşitli psikolojik sorunlar veya ağır stresin tetiklemesi ile ortaya çıkmakta ve kişinin dış görüntüsünde istenmeyen sonuçlara yol açarak bu hastalığa sahip kişileri günlük hayattan geri bırakacak boyutlara gelebilmektedir.

En sık görülen bu hastalıkların yanı sıra strese bağlı olarak ortaya çıkan alerji, vitiligo, liken, hiperidrozis, uçuklar ve daha birçok deri hastalığı genellikle stres sonucu oluşmakta ve kişileri oldukça rahatsız edecek durumlar ortaya çıkarmaktadır.

Hizmet detayları:

Strese bağlı olarak oluşan bu deri hastalıkları, her zaman psikolojik nedenlerle ortaya çıkmamaktadır. Bu yüzden uzman bir doktor tarafından gerekli testler yapılarak uygun bir tedavi yöntemi belirlenmeli ve doktor kontrolünde tedavi süreci yürütülmelidir. 

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa