Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Timpanometri


Timpanometri Nedir?

Kulak zarının ve orta kulağın uyumlu bir biçimde faaliyet gösterip göstermediğini incelemek için yapılan çalışmaya timpanometri adı verilir. Orta kulağın genel işleyişi için oldukça önemli olan bu çalışma basınç farklılıklarının ölçümlenmesini sağlar. Diğer bir adı akustik immitans olan test, bu amaçla geliştirilmiş bir cihazın kulak zarının arka kısmına yerleştirilmesi şeklinde yapılır.

Timpanometri Ne Amaçla Yapılır?

Genellikle çocukluk döneminde gözlemlenen işitme kayıpları için uygulanan bu çalışma ileri yaşlarda da yapılabilir. Basınç değişikliklerinin saptanması başta olmak üzere;

  • Ortak kulağın iltihabı,
  • Orta kulak sıvısı
  • Timpanik membran perforasyonu
  • Östaki borusuna dair problemler nedeniyle yaygın olarak tercih edilen bir çalışmadır.


Timpanometri

Timpanometri Çalışması Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak doktorunuz kulak kanalına otoskop cihazıyla bakar ve kulağın içinde mevcut bir kir veya yabancı cisim olup olmadığını kontrol eder. Daha sonra kulak kanalına uygun prob benzeri minik bir cihaz yerleştirir. Cihaz kulak kanalında herhangi bir hava sızdırmayacak şekilde tıkaç ile çevrilmiştir. Cihazın ölçüm alma sürecinin başlamasıyla bazı sesler duyulur. Bu sırada hava basıncının değiştirilmesi için kulak zarında ileri geri hareketler sağlanır. Kulak zarının hareketlerinde timpanogramda kayıt başlar. Ortalama 2-3 dakika süren bir çalışmadır.

Timpanometri Çalışması Herkes İçin Uygulanabilir Mi?

Timpanometri incelemesi her yaştan kişiye uygulanabilen bir çalışmadır.

Uygulama Sırasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

Uygulama sürecinde doğru bir sonuç elde etmek adına konuşma, yutkunma ve hareket etme gibi eylemler yapılmamalıdır.

Timpanometri Sonuçları Nasıl Değerlendiriliyor?

Elde edilen sonuçlara göre orta kulakta sıvı olup olmadığı, kulak zarının hareketlerinde anormal bir durum tespitinin bulunup bulunmadı, ortak kulak baskısı, kemikçik hareketleri, timpanik membran, kulak zarı izi, orta kulak büyümesi, kulak kiri, orta kulak basınç derecesi gibi değerlendirmeler yapılmaktadır.

Merkezimizde yapılan timpanometri çalışması hakkında daha fazla bilgi için 444 54 33 çağrı merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.
Dilerseniz bilgi için; 
sizi arayalım

Bilgilendirme amaçlıdır.


Timpanometri İle İlgili Yazılar