Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Tırnak Hastalıkları


Estetik görünüm açısından tırnak bakımına çok önem veriliyor olsa da aslında tırnaklar hastalıkların habercisi olmaktadır. Sert bir protein olan ve vücut için çok sağlıklı olan keratin tırnağın yapısını oluşturan maddedir. Sağlık açısından çok önemli olan tırnakların devamlı olarak bakımının yapılması gerekmektedir. Ellerimizde yer alan tırnaklar en çok kullandığımız ve insanlar tarafında dikkat çeken ilk izlenim yeri olduğu için bakım çok önemlidir. Temizliğine dikkat edilmeyen, bakımsız, kirli, kırık tırnaklar hiç hoş bir görüntü oluşturmaz. Tırnakların kesilmesi hijyenik olduğunun da bir göstergesi olmaktadır. Tırnak kesme işlemi yapılırken mutlaka duş sonrasında nemli iken yapılması daha iyi olmaktadır. Özellikle doğal ve hakiki zeytinyağları tırnakların bakımı için çok iyi gelmektedir.

Çomak Parmak

Tırnakta pek çok hastalıklar gözlenebilmektedir. Bunlardan birisi olan çomak parmak hastalığı bulunan kişilerin tırnaklarında morarma gözükmektedir. Çomak parmak durumuna akciğer hastalıkları, tiroit bezi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, beslenme yetersizliği sebep olabilmektedir.

Kaşık Tırnak

Bu hastalık sonucunda tırnak aşırı derecede incelmektedir. Çocukların ayak parmaklarındaki tırnaklarda çok fazla görülen bir durumdur. Çocuklar büyüdükçe bu durum ortadan kalkmaktadır. Dermatolojik durumlar ve doğumsal nedenler kaşık tırnak sorunu ile karşılaşma konusunda risk faktörleri olmaktadır.

Kerpeten Tırnak

Tırnağın içe doğru dönmesi sonucunda kerpeten şeklini almış olması durumuna kerpeten tırnak denilmektedir. Rulo haline geldiği için tırnak kenarlara batma şeklinde acı vermektedir. Dar ayakkabı tercih edenlerde, sedef hastalığı olanlarda, kemikte tümörlerin oluşması durumunda kerpeten tırnak durumunu gözlemlemek mümkündür.

Tırnak Batması

En yaygın olan tırnak hastalıkları içinde yer almaktadır. Çok basit bir sebebi bulunmaktadır. Yanlış tırnak kesimi nedeni ile tırnak batması sorununu yaşamak kaçınılmaz olmaktadır. El ve ayak tırnakları çok derin kesilmemelidir. Özellikle dar ayakkabı tercih edenlerde tırnak batması sorunu daha çok yaşanmaktadır. Tırnağın ete battığı durumlarda şişme ve enfeksiyon riski bulunmaktadır. Bu nedenle acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Batık tırnak ıslatılarak temizlenmeli ve kurutulmalıdır. Tırnağın durumu düzelene kadar açık ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir. Bazen basit bir tırnak batması diye gözüken durumlar cerrahi müdahale gerektirebilir. Bu nedenle doktor kontrolü çok önemlidir.

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa