Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama


Vücut kitle endeksi kişinin sağlık durumu hakkında ön bilgi veren kilonun boyun karesi ile çarpımından elde edilen bir veridir. Vücut kitle endeksi her şeyden önce ait olduğu kişinin gerçek daha doğrusu olması gereken vücut ağırlığını ortaya koyan bir veridir. Boy kilo indeksi olarak da ifade edebileceğimiz bu veriler ile başka konularda ön bilgi edinmek de mümkündür.

Boyun kiloya oranı ile hesaplanan bu endekste veri boy ve kilodaki değişimlerle değişmektedir. Ancak genellikle boyun artması ile artan bir endeks değeri söz konusu olmaktadır.

Aşırı kilonun sağlık açısından iyi bir gösterge olmadığı bilindiği gibi fazla kilosu olmayan insanların daha sağlıklı oldukları da birçok çalışma ile ispatlanmıştır. Birçok önemli hastalık kilo ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık kalp ve şeker hastalıklarıdır. Kalp, şeker ve diğer hastalıklara yakalanmamak için vücut ağırlığının düşük ağırlıkta tutulması her zaman için faydalıdır.

Boy Kilo (Vücut) Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle endeksi olarak ifade edilen boy kilo endeksinin hesaplamasında kullanılan verilerden birisi kilodur. Diğer veri ise boyun karesidir. Boyun karesi alındıktan sonra kilo değerine bölünmesi ile elde edilen bu veri boyun uzaması ile birlikte artmaktadır. Vücut kitle endeksi hesaplamasında kullanılan verilerden olan boy kg cinsinden hesaba katılırken boya ait veriler de metre cinsinden hesaba katılmaktadır.   

Örnek Soru: 100 kg ağırlığı olan, 1,69 m boyundaki birinin vücut kitle endeksi kaçtır?

Cevap: 100/(1,69)²= Matematik işlemlerinde önce parantez içinde işlemler yapılarak parantez dışına çıkartılır. Bu kuralı uyguladığımız zaman sonuç şöyle olacaktır. 100/(1,69x1,69)=100/2,8561= 35,01

Yukarıda verdiğimiz örnekteki kişinin boyu eğer daha uzun olacak olsaydı vücut kitle endeksi daha fazla olacaktı. Vücut kitle endeksine bakarak vücudun sağlık durumu ile ilgili olarak kesin bir sonuç elde etmek mümkün değildir. Çünkü bu formülü kullandığınızda vücuda ait diğer verileri bütün insanlarda aynı değerde kabul etmiş oluyorsunuz. Sağlık durumuna katılması gereken yağ ve kas seviyelerinin boy kilo endeksine dahil edilmemesi BKİ’nin sağlıklı sonuç vermesini önlemektedir. Bu gerçeği dikkate alarak BKİ’yi değerlendirmekte fayda bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa