Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım
ONLINE GÖRÜŞME

Ağrısız, Acısız, pürüzsüz: Lazer Epilasyon


Lazer Epilasyon Nedir? Lazer epilasyon, lazer ışınları yardımıyla istenmeyen tüylerin kalıcı olarak ortadan

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon, lazer ışınları yardımıyla istenmeyen tüylerin kalıcı olarak ortadan kaldırılmasını sağlayan işlemdir. Ortalama 5-8 seans arası süren bu uygulamada kıl ve cilt tipine bağlı olarak bu süre uzayabilir. Uzman hekim ve estetisyenler eşliğinde kliniğimizde Alexandrite lazer sistemi kullanılmaktadır. İşlemden elde edilen sonuç kişiye göre farklılık gösterdiği için herkeste yüzde yüzlük bir başarı görülmeyebilir.

Açık renkli tüyler lazer ışığını emmeyeceği için lazer epilasyondan etkilenmez. Bu sebeple aşırı bronz ciltler veya kıl renginden daha açık renkli tenler için bir süre işlem yapılmamaktadır. Bronzlaşmış ten normal haline döndüğünde işlem gerçekleştirilebilir.

12 yaşından büyük koyu renkli tüyleri olan tüm bireylerde uygulanabilir olmasına rağmen genellikle 18 yaşın altındakilere tavsiye edilmez.. Deri hastalıklarında, gebelikte, emziren annelerin göğüs bölgesinde, sara nöbeti geçiren hastalarda, kalp pili kullanan bireylerde kesinlikle lazer epilasyon işlemi uygulanamaz.

Uygulama öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Cilt ve kıl tipi incelenerek lazer dozu ayarlanır. Kılın kalınlığı ve cilt rengi bu konuda önemlidir. Lazer tedavisinin uygulanabilmesi için kıl kökünün dolu olması gerekir. Bu sebeple cımbız, ağda gibi kılı köküyle birlikte alan işlemler yerine kılların boyunu cilt seviyesine kadar kısaltacak jilet ve tıraş gibi yüzeysel kesme işlemiyle uygulamaya hazırlanılmalıdır. Lazer ışınlarının kıl kökünü daha iyi görebilmesi için kılın 2-3 mm uzamış olması önemlidir. Kuru ciltler için 15-20 gün önceden nemlendirici uygulamalara başlanmalıdır. Ve tüm seanslar bitene kadar cilt sürekli nemli tutulmalıdır. Bayanlarda regl öncesi ve sonrasındaki birkaç gün aşırı hassasiyet dolayısıyla işlem yapılmaması uygun olacaktır. İşlem esnasında uygulama yapılacak bölgenin nemli ya da terli ise temizlemeye dikkat edilmelidir.

Lazer Epilasyon Nasıl yapılır?

Hassas ciltli hastalar için gerek görüldüğü takdirde doktor kontrolünde bölgeye lokal anestezik krem uygulanabilir. Ciltte tahrişi önlemek için buz uygulanması mümkündür. İşlem yapılacak bölgede ben varsa üzeri kapatılmalıdır. Kıl kökünde bulunan ve kıla rengini veren melanin pigmenti ve lazer ışınının teması sonucu bir ısı meydana gelir. Böylece kıl kökünde tahribat meydana gelir ve kıl kökü güçsüzleşip zamanla ölür. Lazer epilasyonda kullanılan cihazlardaki ışın, siyah renk tarafından emilen bir dalga boyuna sahiptir. Bu sebeple ciltten daha açık renkli kıllara işlem yapılması uygun değildir. İşlem yapan ve yaptıran kişinin de açık renk giysiler giymeye özen göstermesi gerekmektedir. Koyu renk ciltlerde renk açıcı kremler kullanılır, bronz ciltler ise orijinal tene dönünceye kadar işlem yapılmaz.

Lazer Epilasyon İşlemi Sonrası

Lazer epilasyon sonrası işlem yapılan bölgeye 24 saat süresince hiçbir kozmetik ürün uygulanmamalı ve işlem sonrası suyla temasından kaçınılmalıdır. Nemlendirici kullanılabilir. Özellikle kuru ve hassas ciltler nemlendirici muhakkak kullanmalıdır. Ayrıca batığı olan hastaların buna daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir. İşlemden 1 hafta sonra bu kişilere bol bol kese yapmaları önerilir. Bölge, her seanstan sonra en az bir hafta güneşten korunmalı, gerekirse yüksek faktörlü güneş kremi sürülmelidir. İşlem öncesinde olduğu gibi bir sonraki seansa kadar kıl kökünü çıkararak alan ağda gibi işlemler yapılmamalıdır. İhtiyaç duyulursa daha önce olduğu gibi kıl kökünü çıkarmayacak şekilde yüzeysel tıraş yöntemiyle kısaltılabilir.


Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.
İçeriğimiz daha önce 4 kez değerlendirilmiş ve ortalama 4 yıldız verilmiş.
10 Nisan 2015 Cuma - 14:39