Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Alexandrite Lazer Nedir?


Alexandrite lazerler diğer lazerlerin genel teknik özelliklerine sahiptir. Laser aleti içerisinde ki iki adet

Alexandrite lazerler diğer lazerlerin genel teknik özelliklerine sahiptir. Laser aleti içerisinde ki iki adet lambada enerji üretilmesine "Flash lamb" teknolojisi denmektedir. Bazı ayna düzenekleri ile üretilen enerji toplanır. Alexandrite lazer de diğer lazer ışınlarının en temel özelliklerinden biri olan; biri birine paralel hareket eden ışın demetlerini içerir.

Aynalar yardımı ile toplanan lazer ışınları fiber kablo ile handpiece el aletine gönderilir. Bu alet ile kullanıcı lazer ışınlarını kontrol ederek istediği bölgeye, istediği kadar ve hızda atış yapabilir.

Alexandrite Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Alexandrite lazer ten rengi açık kişilerde daha etkilidir. Uygulama sırasında kıllar anında yok edildiği için kişi tedaviden memnun kalmaktadır. Uygulama dan belli bir süre sonra Kılların bir kısmı koparak dökülmeye başlar. Ortalama tedavi yapılması gereken zaman aralığı 4 - 8 hafta, 1 ve 2 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Tedavi zamanınızı ve kontrollerinizi aksatmadan lazer epilasyona devam edilmelidir.

Lazer dozu nedir?

Lazer dozu epilasyonun etkinliğini belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Lazer dozunun yüksek olması etkinliği arttırır. Fakat yüksek lazer dozları cilde zarar verebilir. Bu nedenle lazer dozlarını cilt tipine göre dermatoloji uzmanları ayarlarlar. Uzman ve lazer konusunda tecrübeli kişilerin bu uygulamaları yapmaları bu nedenle önemlidir.

Lazer pulse süresi nedir?

Pulse süresi lazer enerjisinin ne kadar bir zaman aralığında verileceğini ifade eden bir parametredir. Koyu cilt yapısında olanlarda bu pulse süresi arttırılır.

Lazer Epilasyon Nedir?

Yüz, bacak, kol, koltukaltı, bikini ve diğer bölgelerde oluşan istenmeyen kılların giderilmesindeki en etkili medikal teknolojidir. Yüksek konsantre lazer ışınlarının kıl köklerine uygulanması ile gerçekleştirilir. Kıl ve kıl köklerinde bulunan, renk oluşumu sağlayan melanin pigmentinde lazer ile gerçekleştirilen ışık teması neticesinde oluşan ısı kıl köklerinde tahribata neden olur ve kılın yok edilmesini sağlar.

Lazer Epilasyonun Tanımı?

Vücudumuzda, estetik açıdan uygun görünmeyen kılların son sistem lazer teknolojisi kullanılarak kalıcı bir şekilde ortadan kaldırılması yöntemine lazer epilasyon, lazer tedavisi diyoruz. Kısaca lazer ışığının ısıya dönüşüp kıl köklerini deforme ederek yok etmesi de denilebilmektedir. Lazer sisteminin kullanılması ile istenmeyen bölgelerde ki kıllardan hızlı, sağlıklı ve etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz. Günümüzde hala kullanılmaya devam edilen ilkel teknikler ise; ağda, ip, jilet, cımbız tüy dökücü kremler vb.. kesin sonuca ulaşmamakla birlikte hem zaman açısından hem de maddi olarak bütçemizi uzun süreli zarara uğratmaktadır. Bilindiği gibi lazer epilasyon tedavisi kılları sadece yüzeyden değil tamamen kökten ortadan kaldırmaktadır.

Lazer Epilasyon Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Uygulama dozunun ayarlanabilmesi için cilt ve kıl yapısı incelenir. Lazer tedavisinin yapılabilmesi için kıl kökünün boş olmaması gerekmektedir. Bu yüzden uygulama öncesinde kıl, kökünden çıkarılmadan sadece kesilme, traş edilme yöntemi ile cilt seviyesine kadar kısaltılmalıdır. Eğer kişi kuru bir cilde sahip ise 20 gün önce nemlendirme başlatılmalıdır.

Lazer tedavisi öncesi bayanlar da yüksek hassasiyet nedeniyle regl dönemizin birkaç gün öncesi ve sonrası yapılmaması uygun görülmektedir. Lazer ışığının kıl köklerini daha iyi görebilmesi için kıl boylarının 2-3 mm uzamış olmasına dikkat edilmesi faydalı olacaktır. Uygulama yapılacak bölge terli veya nemli ise ıslak ve kuru mendille temizlenmesine dikkat edilmelidir.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Hassas ciltlerde doktor kontrolünde bölgeye lokal anestezik krem sürülebilir. İşlem esnasında hassasiyeti azaltmak ve tahrişleri önlemek için bölgeye buz aküsü ile soğutma uygulanır. Benlerin üzerine işlem yapılması sakıncalıdır, benler kapatılarak korunmalıdır. İşlem süresi kıl yoğunluğuna göre değişim gösterebilir.

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?


Lazer Epilasyon çeşitleri kullanım amaçlarına göre farklılıklar göstermektedir. Uygulama yapılacak bölgenin cilt ve kıl tipi uzmanlar tarafından değerlendirilerek kişiye bilgi verilmesi sonucunda uygun lazer tedavisine başlanmaktadır.
Alexandrite Lazer - Nd:yag Lazer - Diode Lazer - IPL Lazer

Lazer Epilasyon Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


 • Lazer yaptırılacak kurumun sağlık merkezi olmasına dikkat edilmelidir.

 • Deneyimli bir ekip tarafından uygulandığına dikkat edilmelidir.

 • Son sistem lazer cihazı kullanılmasına dikkat edilmelidir.

 • Uygulayacak kişinin ve uygulanan alanın hijyenine dikkat edilmelidir.

 • Kıl dipleriniz ile ilgili uzman kişilerin bilgilendirmesi dikkate alınmalıdır.

 • Seans ve kontrollerinizin düzenli bir şekilde aksatmadan yapılması gerekmektedir.

 • Bayanlarda regl hemen öncesi ve sonrası hassasiyet ve kıllarda uzama olabildiği için uygun zaman belirlenmesine dikkat edilmelidir.

 •  

Lazer Epilasyon Ortalama Kaç Seans Sürer?

Lazer epilasyon seansları, kıl yoğunluğunuza, kıl köklerine, uygulanacak bölgeye, hormonal yapınıza, kıl rengi ve ten renginize göre farklılıklar gösterebilmektedir. Ortalama olarak birçok kişide 3 seansta gözle görülür azalma olmaktadır. Toplamda 5-8 seans sonucu kalıcı sonuç elde edilebilmektedir.

Lazer Epilasyon dan Sonra Yapılması Gerekenler?

Epilasyon sonrası hafif pembeleşme, kızarıklık olması normaldir bu kısa süre sonra geçmektedir. Lazer sonrası ilk 15 gün solariuma girilmemesi gerekmektedir. Lazer yapılan bölge güneşe maruz kalacak ise güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Eğer Alexandrite lazer tedavisi uygulanacaksa bronzlaşmış bölgelerde uygulama yapılması etkili olmayacaktır. Uygulanmamalı için ten renginin açılması beklenmelidir.

Lazer Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Bölgeye 24 saat boyunca doktorunuzun uygun görmediği hiçbir uygulama yapılmamalı ve sıcak sudan korunmalıdır. En az bir hafta ise güneşten yüksek faktörlü güneş koruyucuları kullanılarak uzak durulmalıdır. Bir sonraki seansa kadar kıllar kesinlikle kökünden alınmamalı, ihtiyaç halinde kısaltılarak temizlenmelidir.

Lazer Epilasyonun Faydaları Nelerdir?


 • Kılların uzun vadede kalıcı bir şekilde yok edilmesini sağlar.

 • Ağrısız bir yöntemdir. Kolaylıkla uyum sağlanabilir.

 • Batık kıl ve kıl dönmeleri için de oldukça etilidir.

 • Zaman kazanmanız ve kendinize vakit ayırmanız açısından önemlidir.

 • Kıl dipleri ve yapısına göre kısa sürede hızlı sonuç almanızı sağlar.

 • Cildinizde oluşabilecek yanma, kızarma, alerjik, enfeksiyon, yara ve pullanma yapmaz.

 • İşlem esnasında her seans da kılların kökten temizlenmesini sağlar.

Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.
İçeriğimiz daha önce 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
23 Ocak 2015 Cuma - 11:43