Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Lazer Epilasyon Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereke


Lazer epilasyon, uygulanabilecek epilasyon yöntemleri arasında en acısız, en rahat ve kişiyi istenilen sonuca

Lazer epilasyon, uygulanabilecek epilasyon yöntemleri arasında en acısız, en rahat ve kişiyi istenilen sonuca en hızlı ulaştıran yöntem olsa da, bu uygulamanın sonuçları kullanılan cihaz, lazer yapan uzmanın bu konudaki yetisi ve tecrübelerine göre olumlu ya da olumsuz olarak değişir.

Son yıllarda özellikle kadınların lazer epilasyona yoğun bir ilgi göstermesi, lazer epilasyon uzmanlarının ve lazer merkezlerinin sayısını bir hayli arttırdı. Bu durumda, lazer epilasyon yaptırmaya karar verenlerin doğru kişilere güvenmesi önem kazanıyor. Peki, lazer epilasyon yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Uzman ve merkez seçerken hangi kriterler göz önüne alınmalı?

Epilasyonda yaş sınırı

Lazer işleminin etkili olması açısından, epilasyon uygulanacak kişinin yaşı dikkat edilmesi gerekenlerin başında geliyor. Kızlarda ve erkeklerde ergenliğe girildikten sonraki birkaç yıl, lazer tedavisi için pek uygun değil. İlerleyen zamanda hormonal denge sağlandığında, herhangi bir problem yoksa bile lazer ergenlik dönemindeki kişiler için koltukaltı, bacak ve bikini bölgeleri için tavsiye ediliyor. Lazer epilasyon için yaş faktörüne dikkat edilmezse işlemden bir sonuç alınması oldukça güçleşiyor ve bazı durumlarda ise tüylerin daha da artması gibi istenmeyen yan etkiler oluşabiliyor.

Doğru epilasyon merkezini seçmek
Lazer epilasyon merkezinin güvenilirliği ise dikkat edilmesi gereken bir başka faktördür. Sağlık Bakanlığı lazer epilasyon uygulayan merkezlerde sorumlu hekimin dermatolog veya plastik cerrahi uzmanı olması gerektiğini belirtmiştir. Lazer epilasyon uygulamasından önce, kişinin bir uzman tarafından incelenmesi, uygulama yaptıracak kişinin yaşı, fiziksel durumu, cilt tipi vb. faktörler göz önüne alınarak başlanmalıdır. Özellikle hormonal rahatsızlık sebebiyle tüy sıkıntısı yaşayan hastalara uzman doktorlar tarafından denetlenen bir tedavi uygulanmalıdır. Bu tür bozukların sebep olduğu tüy problemlerinin sadece lazer ile tedavi edilmesi oldukça zordur. Bunun yanı sıra hamilelerde, sedef gibi deri hastalıkları olanlarda, ağızdan alınan sivilce ilaçları kullananlarda ve sara hastalarına lazer tedavisi uygulanamamaktadır. Ancak, akne tedavisi bittikten 3 ay sonra işlem yapılabilir.

Hangi cihaz size daha uygun?

Piyasada kullanılan cihazlar arasında seçim yaparken lazer cihazının cilt tipine uygun olmasına dikkat edilmesi gerekir. Örneğin, Alexandrite cihazı hızlı ve pratik bir lazer sağlar, melanin tarafından iyi tutulur. Bu sebeple açık renkli ciltler için daha uygundur. Doğru seçilmiş kişilerde çok iyi sonuç verir. Ancak, yüz, sırt, omuz, kol gibi bölgeler de kıl kökleri daha açık ya da yumuşak olması nedeni ile daha geç sonuç verebilmektedir.

Nd: YAG Lazer, dalga boyu uzun olduğu için koyu tenlerde bile rahatlıkla uygulanabilir. Cihaz seçilirken, cihazın sağladığı etkinin kalıcı olması, kısa sürede büyük alanları taraması ve acı açısından konforlu olması göz önüne alınması gereken diğer etkenlerdir. Nd: YAG Lazer paketi satın almadan önce mutlaka deneme atışı yaptırmanızı öneririz.

Lazer epilasyon öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Doğru merkez ve uzman seçildikten sonra ise lazer işlemi öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken birkaç önemli önlem vardır:


  • Lazer epilasyondan 4 hafta öncesinde epilatör, ağda, cımbız, tüy dökücü krem gibi kıl köklerine etki edecek işlemlerden uzak durulmalıdır.

  • Kimyasal peeling gibi cildi soyacak işlemler yapmamalı, tüy sarartıcı krem kullanılmamalıdır.

  • Aynı süre içerisinde ise uzun süre güneş ışığına maruz kalmaktan ve bronzlaşmaktan kaçınılmalıdır.

  • Kişinin kullandığı bir ilaç varsa uzmana bilgi verilmelidir. Lazer sonrasında ise özellikle güneşten koruyucu krem kullanımına çok dikkat edilmelidir.

  • Cilt tipine uygun koruma faktöründe seçilen koruyucular lazer tedavisi boyunca her gün kullanılmalıdır.

  • Yine lazer epilasyon öncesinde olduğu gibi ağda, epilatör gibi tüy köklerine etki edecek işlemlerden kaçınılmalıdır.

  • Cilt, lazer epilasyondan sonraki 24 saat içinde keseleme, peeling gibi tahriş etkisi yaratacak işlemlere maruz bırakılmamalıdır.

  • İşlem sonrası deniz ve havuza girilmemelidir. En az 3 gün beklenmelidir.

  • Parfüm ve deodoranttan birkaç gün kaçınılmalıdır. Özellikle erkek hastalarda koltuk altı ve göğüs kısmına sıkılan parfümler o bölgede sivilce oluşumuna neden olur.

  • Spor yapan kişiler 3 gün ara vermelidir ve kendini terletecek hareketlerden kaçınmalıdır. Risk oluşturmaz ancak, terleme ile sivilcelenme çoğalır.

Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.
İçeriğimiz daha önce 2 kez değerlendirilmiş ve ortalama 5 yıldız verilmiş.
24 Şubat 2015 Salı - 13:58

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa