Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Uyku Apnesi ve Sağlıklı Beslenmek


Az uyumak enerji dolu bir insan olduğunuzun göstergesi mi sanıyorsunuz? Uyku sizi sağlıklı tutan en önemli

Az uyumak enerji dolu bir insan olduğunuzun göstergesi mi sanıyorsunuz? Uyku sizi sağlıklı tutan en önemli fonksiyonlarından biridir. Bir yenilenme, tamir, bakım ve onarım sürecidir. Siz mışıl mışıl uyurken devreye giren binlerce süreç, sabaha kadar adeta arı gibi çalışarak bir önceki günün yıpranmalarını giderir, bozulmalarını düzeltir. Eğer düzenli bir uykunuz yoksa düzenli beslenmenizin, aktif bir yaşam sürmenizin, stresinizi kontrol etmenizin yararlarından yeteri kadar faydalanamazsınız. Uyku bir lüks değil, bir ihtiyaçtır. İyi ve sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Uykudan fedakarlık yapmak, 3-4 saatlik bir uykuyla yetinip gün boyu çalıştığını söyleyip hava atmak, uykusuzluk sorununa bir uzmanla görüşüp çözüm aramamak son derece yanlış şeylerdir. Mümkün olduğu kadar düzenli uyumaya, aynı saatlerde yatakta olmaya, uyku sürenizden fedakarlık yapmamaya ve geç yatmamaya özen gösterin.

İyi bir uyku iyi dinlenmiş, kendini yenileyip tamir etmiş, daha güçlü üretici bir beyin ve vücut demektir. Uyku belleğinizi güçlendirir. Odaklanmayı kolaylaştırır. Öğrenmeyi çabuklaştırır. İyi ve yeterli uyuyanlar daha uyanık ve daha zindedir. Performansları daha yüksektir. Sersemlik, bilinç karışıklığı, yorgunluk nedir pek bilmezler. İyi bir uyku daha çok sağlık demektir. Yüzlerce araştırma uykunun kalp ve sindirim sistemi sağlığını koruduğunu, ömrü uzattığını ortaya koymuştur.

NE ZAMAN VE NE KADAR

Her zaman aynı saatte yatağınıza girmeyebilirsiniz. Her zaman 7-8 saatlik alıştığınız o doğal uyku süresini tamamlayamayabilirsiniz. Eğer bunlar "zaman zaman" oluyorsa önemli değildir. Yemek kaçamakları, içki kaçamakları, egzersiz tembellikleriniz olduğu gibi uyku sorunlarınız veya kaçamaklarınız da olacaktır. Böyle durumlarda uyku borcunuzu en kısa zamanda ödemeye bakın. Ne kadar az borcunuz olursa ve o borcu ne kadar erken öderseniz uykusuzluğun sağlığınız üzerindeki olumsuz etkileri o kadar az olacaktır. Eğer bir gün önce herhangi bir nedenle birkaç saatlik uykuyla yetinmek zorunda kaldıysanız, ertesi gün işlerinizi biraz daha hafif tutmaya, daha fazla sıvı almaya, daha hafif besinler yemeye ve kesinlikle içki içmemeye dikkat edin. Uykusuzluğu takip eden bir veya birkaç gece yatağa biraz daha erken girerek uyku borcunuzu bir an önce ödemeye özen gösterin. Borcunuzu zamanında öderseniz beyniniz ve bedeniniz daha çabuk toparlanacaktır. Uyku borcu kredi borcu gibidir, uzatmaya gelmez, faizler biriktikçe ödenmesi güçleşir.

BUNLARA DİKKAT EDİN

Uykusuz bir gecenin ertesi günü:


  • Kahveyi, çayı azaltın.

  • Kafeini kısıtlayın.

  • Sigara içmeyin.

  • Gündüz daha çok sıvı tüketin.

  • Yatmadan 2 saat önce sıvı almayı kesin.

  • Gece başucunuza bir bardak su koymayı ihmal etmeyin.

  • Daha hafif beslenin. Özellikle yağlı, baharatlı, gaz yapıcı gıdalardan uzak durun.


Erken teşhis önemlidir

Son yüzyılda hayat süresi yüzde 50-60 uzadı. 1900'lü yılların başında dünyaya gelseydiniz ortalama 50-55 yıl yaşayacaktınız. 1950'lerde doğanlar için ortalama yaşam süresi beklentisi 70 yılın üzerinde. Yaşam süresi uzadı ama, uzayan süre, hayatın sorunlu, problemli olabilecek riskli bir dönemi. Kazandığınız yeni uzatma haklarını orta yaş ve yaşlılıkla oynuyorsunuz. Uzayan ne bebeklik, çocukluk ve ne de ergenlik veya gençlik döneminiz!

 


Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.
İçeriğimiz daha önce kez değerlendirilmiş ve ortalama yıldız verilmiş.
06 Eylül 2013 Cuma - 00:45

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa