Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Anal Bölge Hastalıkları


Anal Bölge Hastalıkları (Hemoroid,fistül,fissür)

Anal bölge hastalıkları erkek veya kadın için en fazla sorun oluşturan hastalıklardandır. Sindirim sisteminin en son organı olması sebebiyle dışkı atılırken korumasız olan bu bölgeyi fazlası ile tahriş etmekte ve dışkıda bulunan bakteri, mikrop veya diğer zararlı oluşumlarla bazı hastalıklarına yakalanmasına neden olmaktadır. Anal bölge hastalıkları olarak bilinen hastalıklar genellikle hemoroid, fistül, fissür’dür.

Hemoroid: Makat çevresinde bulunan damarlarda memecikler şeklindeki oluşumlarla ortaya çıkan hemoroid, halk arasında basur veya mayasıl olarak bilinmektedir. Anal bölgede oluşan memecikler bacaklardaki varislere benzemesi söz konusudur.

Hemoroidin Nedenleri: Hemoroid anüs denilen makat çıkışının iç ve dış kısmındaki iki kasın uyumsuzluğu ile oluşan basınç artışı ile şişen damarların memecikler oluşması ile ortaya çıkmaktadır. Bu kas uyumsuzluğu nedeni ile dışkılama sırasında yaşanan zorlama ve ıkınma diye tabir edilen kasların aşırı kasılması durumu damarlarda hassasiyet ve dolayısıyla şişme oluşturmaktadır. Kasların özelliğini yitirmesi ve uyumsuz çalışmasının ise birçok etkeni bulunmaktadır. Bu etkenler diare (ishal), constipation (kabızlık), hareketsizlik isteği, karaciğer sirozu, öksürük süresinin uzun olması, kalp yetmezliğinin olması, gebelik ve kalın bağırsağın anüse yakın kısımlarında ortaya çıkan tümörler makat kaslarının bozulmasına neden olabilmektedir. Makattaki oluşumlarda kalıtım da etkili olabilmektedir.

Hemoroid için erişkin hastalığı demek mümkündür. 20’li yaşlardan sonra görülmeye başlayan hemoroide 50’li yaşlarına kadar yakalanmamış birisi için hastalık tehlikesinin daha az olduğunu söyleyebiliriz. Hareketsizliğe bağlı olarak daha çok geliştiği için kadınlar hastalığa daha çok yakalanmaktadırlar. Belirti veren veya vermeyen hemoroid olarak birçok insanda görülen bir hastalıktır. Genel belirtileri için en çok görülen kanamadır. Ayrıca anüste meydana gelen yanma ve kanama diğer sık belirtilerdendir.

Fistül

Abse veya fistül olarak ifade edilen bu oluşum da makatta gerçekleşerek makat hastalığı oluşturmaktadır. Fistül olarak ortaya çıkan bu oluşum fistül tedavisi mümkün olmadığı için lokal veya genel anestezi altında özel operasyonel araçlarla kesilmek sureti ile alınmaktadır.  

Anal Fistül

Anal bölge yolunda bulunan çatlak ve yaralara anal fistül denilmektedir. Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülmektedir. Makatın görünen kısmında kıvrımlar halindir. Ameliyat ile tedavi edilmektedir. Akut yani ameliyatsız iyileşme özelliğine sahip olan anal fistül türünde ilaçlı tedavi mümkündür.

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa