Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Bos Akım MR


BOS Akım MR, beyin omurilik sıvısının (BOS) akış dinamiklerini incelemek için kullanılan ileri bir Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) tekniğidir. Bu yöntem, BOS'un hareketini ve bu hareketin beyin ve omurilik sağlığı üzerindeki etkilerini anlamak için kullanılır.

Bos Akım MR Nedir?

Hidrosefali hastalığı (beyinde su toplanması) ve bu hastalığın nedenlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen Bos Akım MR çekimi, beyin içindeki boşluklarda dolaşım halinde olan sıvının (beyin omurilik sıvısı; BOS) dolaşım bozukluklarının tespitini mümkün kılmaktadır. Beyin omurilik sıvısının üretim miktarı sağlıklı bireyler için 500cc olarak bilinmektedir. Bos Akım MR çekimi beyin ventriküllerindeki boşluklarda yer alan sıvının normalinden fazla üretilmesi, emilim sürecinde bir problem yaşanması sonucu veya ventrikür sistemde bir tıkanıklık olması olması nedeniyle yapılmaktadır.

Bos Akım MR Çekimi Hangi Hastalara Uygulanır?

Hidrosefali hastalığı bebek, erişkin ve yaşlılarda görülebilen bir hastalıktır. Bu nedenle beyin omurilik sıvısı basıncının ve ventriküllerdeki durumun incelenmesinin gerektirdiği hastalara uygulanmaktadır.

Detaylı bilgi ve hızlı Bos Akım MR randevusu için;  

444 54 33 çağrı merkezimiz ya da

Whatsapp hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Lifemed Tıp Merkezi, kadıköy bağdat caddesinde, ileri teknoloji cihazları ile üstün hizmet ve yüksek hasta memnuniyeti prensibiyle, sağlık sektöründe 2004 yılından itibaren hizmet vermektedir.

Bos Akım MR Nasıl Çekilir?

Pek çok MR çekiminde olduğu gibi Bos Akım MR çekiminde de hareketsiz olmak gereklidir, bu nedenle bebek ve çocuklarda anestezi uygulanmaktadır. Vücuda herhangi bir zararı bulunmayan, radyasyon içermeyen bir çekim yöntemidir. Hasta üzerindeki metal eşyaları çıkararak MR çekimi için hazır hale getirildikten sonra işlem gerçekleştirilir.

Bos Akım MR çekimimizden görüntüler için tıklayınız;

https://www.lifemed.com.tr/store/file/images/bos-akim.jpg

https://www.lifemed.com.tr/store/file/images/bos-akim-2.jpg

Bos Akım MR  Uygulama Alanları

  • Hidrosefali Teşhisi: Hidrosefali, BOS'un anormal birikimiyle karakterize bir durumdur. BOS Akım MR, hidrosefalinin teşhisinde ve şant cerrahisinin planlanmasında kullanılır.
  • Spinal Kord Hastalıkları: Spinal kordun çeşitli hastalıklarında, özellikle spinal kord tümörleri ve siringomiyeli gibi durumlarda, BOS akışının değerlendirilmesi önemlidir.
  • Nörolojik Bozukluklar: Multipl skleroz, Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi nörolojik bozuklukların araştırılmasında BOS Akım MR, beyin ve omurilik sıvısının akış dinamiklerini inceleyerek değerli bilgiler sağlar.

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa