Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Bos Akım MR


Bos Akım MR Nedir?

Hidrosefali hastalığı (beyinde su toplanması) ve bu hastalığın nedenlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen Bos Akım MR çekimi, beyin içindeki boşluklarda dolaşım halinde olan sıvının (beyin omurilik sıvısı; BOS) dolaşım bozukluklarının tespitini mümkün kılmaktadır. Beyin omurilik sıvısının üretim miktarı sağlıklı bireyler için 500cc olarak bilinmektedir. Bos Akım MR çekimi beyin ventriküllerindeki boşluklarda yer alan sıvının normalinden fazla üretilmesi, emilim sürecinde bir problem yaşanması sonucu veya ventrikür sistemde bir tıkanıklık olması olması nedeniyle yapılmaktadır.

Bos Akım MR Çekimi Hangi Hastalara Uygulanır?

Hidrosefali hastalığı bebek, erişkin ve yaşlılarda görülebilen bir hastalıktır. Bu nedenle beyin omurilik sıvısı basıncının ve ventriküllerdeki durumun incelenmesinin gerektirdiği hastalara uygulanmaktadır.

Bos Akım MR Nasıl Çekilir?

Pek çok MR çekiminde olduğu gibi Bos Akım MR çekiminde de hareketsiz olmak gereklidir, bu nedenle bebek ve çocuklarda anestezi uygulanmaktadır. Vücuda herhangi bir zararı bulunmayan, radyasyon içermeyen bir çekim yöntemidir. Hasta üzerindeki metal eşyaları çıkararak MR çekimi için hazır hale getirildikten sonra işlem gerçekleştirilir.

Bos Akım MR çekimimizden görüntüler için tıklayınız;

https://www.lifemed.com.tr/store/file/images/bos-akim.jpg

https://www.lifemed.com.tr/store/file/images/bos-akim-2.jpg

Bilgilendirme amaçlıdır.