Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Multiparametrik Prostat MR


Prostat MR, prostat bezinin detaylı görüntülerini elde etmek için kullanılan ileri bir görüntüleme tekniğidir. Prostat kanseri başta olmak üzere çeşitli prostat hastalıklarının teşhis ve takibinde önemli bir rol oynar.

Multiparametrik Prostat MR çekimi hastaya damar yolundan verilen intravenöz kontrast madde-MR ilacı ile elde edilen görüntüler prostatın anatomik yapısının; sinyal dağılımı ve farklılıklarının görüntülenmesini sağlamaktadır.

Diffüzyon MR  ve Perfüzyon MR teknikleri de kullanılarak yüksek çözünürlüklü görüntüleme ile tümörlü dokuları iyi huylu dokulardan ayırabilmektedir. Ortalama 45-60 dakika arasında değişen çekim radyasyon içermemektedir.

Detaylı bilgi ve hızlı Prostat MR randevusu için;  

444 54 33 çağrı merkezimiz ya da

Whatsapp hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Lifemed Tıp Merkezi, kadıköy bağdat caddesinde, ileri teknoloji cihazları ile üstün hizmet ve yüksek hasta memnuniyeti prensibiyle, sağlık sektöründe 2004 yılından itibaren hizmet vermektedir.

İşlem damar yolundan MR ilacı verilerek gerçekleştirildiğinden en az 4 saatlik açlık gerekmektedir. Özellikle kan PSA düzeyi artış gösteren hastalarda tanının netleştirilebilmesini sağlamaktadır.

60 yaş üstü olgularda ise kan PSA değeri  yüksekliğinden bağımsız olarak prostat kanseri taraması için kullanılmaktadır.

Tümör odağı belirlendiği takdirde ise Ultrason eşliğinde MR görüntülerinin CD’si kullanılarak MR füzyon biyopsisi ile şüpheli alana yönelik örnekleme de yapılabilmektedir.

Multiparametrik Prostat MR Uygulama Alanları

  • Prostat Kanseri Teşhisi: Prostat MR, prostat kanserinin erken teşhisinde kullanılır. Kanserin varlığını, boyutunu ve yayılımını belirlemek için etkili bir yöntemdir.
  • Biyopsi Planlaması: Prostat kanseri şüphesi olan hastalarda, MR görüntüleri biopsi işleminin planlanmasında yardımcı olur. MR görüntüleri, biopsi iğnesinin doğru bölgeye yönlendirilmesine imkan tanır.
  • Tedavi Takibi: Prostat kanseri tedavisinde, MR görüntüleme tedavinin etkinliğini değerlendirmek ve hastalığın ilerleyişini izlemek için kullanılır.

Multiparametrik Prostat MR Prostat kanseri başta olmak üzere çeşitli prostat hastalıklarının teşhis ve takibinde non-invaziv detaylı bir görüntüleme tekniği olan multiparametrik prostat MR kullanılmaktadır. Bu yöntem ile elde edilen sonuçlar 1 ile 5 arasındaki sınıflandırma aşağıdaki şeklinde değerlendirilmektedir;

  • PI-RADS 1 – Çok düşük risk
  • PI-RADS 2 – Düşük risk
  • PI-RADS 3 – Orta risk (kanser açısından şüpheli)
  • PI-RADS 4 – Yüksek risk
  • PI-RADS 5 – Çok yüksek risk 


Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.


Multiparametrik Prostat MR İle İlgili Yazılar