Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Kasık ve Diğer Karın Fıtıkları


Kasık fıtığı erkek hastalığı olarak ifade edilebilir. Her ne kadar kadınlarda da görülüyor olsa da bu oran 1/9 oranındadır. Kasıklar karın duvarı içinde oluşmaktadırlar. Kasık fıtığı kasık türleri içinde en çok görülen türdür. % 80-90 oranla gerçekleşen kasık fıtığı da özellikle erkeklerde görülen bir fıtık türüdür. Nadiren de olsa kadınlarda da görülen kadın fıtığı belirtileri ve sonuçları ile benzer hastalık seyrine sahiptirler.

Kasıkta görülen fıtıklar üç ayrı türde oluşmaktadır. Bu türler şunlardır: Direk kasık fıtıkları, fenomal kasık fıtıkları, indirek kasık fıtıkları. Saydığımız kasık fıtığı türlerinin tamamı kasıkta ortaya çıkmaktadır ve oluşum alanları çok yakındır. Muayene sırasında her ne kadar birbiri ile karıştırılsalar da bu kasık fıtığı türlerinin hepsini tedavi yöntemi aynı olduğu için tanının yanlış konulması herhangi bir tıbbi sonuç doğurmamaktadır.

İleri yaşlarda ortaya çıkan direk kasık fıtığı çoğu zaman sporcularda meydana gelir. Adale yırtıklarından dışarıya çıkarak oluşumlarını gerçekleştirirler. Doğumla gelen kasık fıtığı ise indirek kasık fıtığıdır. Doğum gerçekleştikten sonra kasık kanalının açılması ve genişlemesi ile oluşur. Çocuk yaşta olanlarda ve gençlerde daha çok görülmektedir. En az görülen fıtık türü femoral kasık fıtığıdır. Femoral delikten çıkarak oluşurlar. Özellikle kadınlarda ortaya çıkan femoral kasık fıtığı diğer fıtıklara nazaran 1 veya 2 cm daha aşağıda oluşur.

Her üç tür fıtığın da tedavisi mümkündür. Açık veya kapalı olmak üzere iki tür operasyonla tedavi edilebilen fıtık türlerinden direk ve indirek fıtık türü kapalı onarım ile tedavi edilirken femoral fıtığın tedavisinde kapalı yöntemle yapılan operasyon uygulanmaktadır. Femoral fıtık, kadınlardaki görülme sıklığından dolayı özellikle kapalı yöntemle gerçekleştirilmektedir.

Kasıkta görülen fıtıkların erken dönemde ağrı ile birlikte ortaya çıkması olasıdır. Bacakta şişlik kasık fıtığının en belirgin özelliklerindendir. Fıtığın oluştuğu delik büyüdükçe şişlik de büyümekte ve bu şişlik nedeni ile bacakta hassasiyet meydana gelmektedir.

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa