Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Kontakt Lensler


Kontakt lens kullanımını göz sağlığına uygun şekilde yerine getirmek çok önemlidir.

Göz için en uygun kontakt lensin belirlenmesinde mutlaka tıbbi yardım alınması gerekir. Bazı göz hastalıkları nedeniyle her birey lens kullanımına uygun olmayabilir. Bu nedenle kontakt lens kullanma isteyenler doktor onayı almalıdır.

 En Doğru Kontakt Lens Seçimi

Göz yaşı ve göz kapaklarının etkisi ile kornea üzerinde durması sağlanır. Çok sert yapıda olan kontakt lensler, gözü yorar ve kısa süre sonra netliğini kaybeder. Ayrıca göz kuruluğuna da neden olmaktadır. Çok yumuşak ya da sıvı yapıdaki lensler ise kornea üzerinde durmaz ve görme konusunda zorluklar yaşatır. En doğru kontakt lens seçimi için öncelikle lensin yumuşaklığına dikkat edilmelidir. Orta derecede yumuşaklık yeterli olacaktır. Sıvı bazlı üretilen lensler alınabilir. Böylelikle göz kuruluğu da oluşmaz. Göz kırpma nedeniyle görüş netliği değişmemeli, zamanla kenarlarında kıvrılma olmamalıdır.

Kontakt Lens Kullanımında Dikkat Edilecek Noktalar

  • Lensin takılmasından sonra gözde batma ve yanma hissi oluşuyorsa hemen çıkarılmalı ve göz doktoruna gösterilmelidir. Her göz lens kullanımını kabul etmeyebilir.
  • Lensin kullanım süresine dikkat edilmeli ve belirtilen süreden daha fazla kullanılmamalıdır.
  • Lens ile uyunmamalıdır.
  • Denize ya da havuza girileceği zaman kontakt lensler çıkarılmalıdır. 

    Kontakt lens kullanımı ile ilgili gerekli göz muayenesi için "Göz Sağlığı ve Hastalıkları" polikliniğimizden randevu alabilirsiniz.
    Detaylı bilgi; 444 54 33

Bilgilendirme amaçlıdır.

Kontakt lensler genellikle yumuşak ve sert olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.

1. Yumuşak Kontakt Lensler: Yumuşak kontakt lensler sert kontakt lenslere göre daha büyük çaplı olup takıldığında gözün renkli kısmını tamamen kaplamaktadır. Kişinin adaptasyonu bakımından yumuşak lensler daha sık kullanılmaktadır. Yumuşak kontakt lensler içeriğinde bulunan yüksek orandaki su ve enfeksiyon riskine karşılık olarak gözden çıkarıldıktan hemen sonra mutlaka özel olarak üretilen bir sıvı içinde saklanması gerekir. Yumuşak lensler sulu ortam içinde bulunmazlarsa su kaybederek kururlar. Renkli olarak üretilmiş olan kontakt lensler kozmetik amaçlı yada oluşan rahatsızlıklar sonrasında gözde meydana gelmiş olan estetik kusurları gidermek amacı ile kullanılabilmektedir.
2. Sert Kontakt Lensler: Sert kontakt lenslerin çapları yumuşak kontakt lenslere göre daha küçük olup, sert maddeden yapılan lenslerdir. Gaz geçirgen ve gaz geçirgen olmayan iki çeşit sert kontakt lens bulunur. Gaz geçirgen sert kontakt lenslerde, direkt lens üzerinden korneaya gaz geçişi mümkün olduğundan, diğer tipe oranla daha sıklıkla tercih edilmektedir.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa