Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Meme İşaretleme


Meme işaretleme nedir?


Elde edilen tetkikler sonrasında şüpheli bulunan dokunun ameliyat öncesinde işaretlenmesine meme işaretleme adı verilir. Cerrahi operasyonda bölgenin bulunabilmesini olanaklı hale getiren bir işlemdir. Genellikle tel ile işaretleme ve Roll yöntemi ile işaretleme gibi metotlar kullanılmaktadır.

Meme işaretleme nasıl yapılır?

Tel ile işaretleme yönteminde radyoaktif bir madde veya tel kullanılmaktadır. Radyoloji bölümünde ultrason, MR veya mamografi rehberliğinde uygulanmaktadır. Lokal anestezi sonrasında içinde tel bulunan iğne, şüpheli bölgeye yerleştirilmektedir. Daha sonrasında iğne geri çekilmekte ve tel içeride bırakılmaktadır. Telin bir kısmı memenin içinde diğer kısmı memenin dışında kalmaktadır. Dışarıda bulunan kısım bir bant yardımıyla memenin üzerine yapıştırılmakta, sonrasında film çekilmektedir. İşlemden sonra hasta doğrudan cerrahi müdahale için ameliyathaneye alınmaktadır.

Roll yöntemi, lokal anestezi sonrasında şüpheli bulunan alanın içine yerleştirilen iğne ve radyoaktif madde eşliğinde yapılır. İğnenin içinde bulunan kontrast madde dokuya enjekte edilir, sonrasında işaretlemenin yapıldığı yeri bir film çekilir. Ameliyat sırasında radyoaktif maddenin yerini tespit etmek amacıyla gamma prob adı verilen bir dedektör kullanılır.

Meme işaretleme hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz?

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa